Uchwyty dla niepełnosprawnych

Obowiązkiem właścicieli lokali gastronomicznych oraz innych placówek użytkowych, jest dostosowanie posiadanej powierzchni do wymagań klientów. Powinność ta dotyczy również przystosowania łazienek do wymagań osób o obniżonej sprawności ruchowej. W tym artykule podpowiemy Państwu, w jaki sposób montować uchwyty dla niepełnosprawnych tak, aby spełniały swoją funkcję i charakteryzowały się najwyższą funkcjonalnością. Zapraszamy do uważnej i wnikliwej lektury.

Słowem wstępu

Polski prawodawca określa w jasny sposób wymogi, które muszą spełniać toalety dla osób niepełnosprawnych. Wszelkie uchybienia lub niedopatrzenia, jak np. zbyt wysoko zamontowane umywalki lub nieodpowiednio przymocowane uchwytów wiążą się z koniecznością przebudowy pomieszczenia. Najczęściej, w obiektach użyteczności publicznej, mamy do czynienia z uchwytami przysedesowymi oraz uchwytami przyumywalkowymi.

Uchwyty przysedesowe

Jednym z rodzajów uchwytów dla osób niepełnosprawnych, są uchwyty przysedesowe, które – jak sama nazwa wskazuje – przytwierdza się w bezpośrednim sąsiedztwie toalety. Podczas ich montażu warto zwrócić uwagę na materiał, do którego mają być przymocowane. Najlepiej sprawdza się cegła dziurawka, kładzione na kleju lub cemencie płytki oraz siporeks. Warto przy tym zaznaczyć, że w zależności od rodzaju podłoża, konieczne jest wybranie różnych rodzajów wkrętów. Oczywiście, każdy przytwierdzony do ściany uchwyt dla niepełnosprawnych, należy sprawdzić z obciążeniem (120 kg).

Uchwyty przyumywalkowe

Uchwyty przyumywalkowe, podobnie jak przysedesowe, najlepiej montuje się na płytkach, siporeksie i cegle dziurawce. Odpowiednio przewiercone, powinny znajdować się w odległości 80-85 cm od podłogi, a odległość pomiędzy uchwytem a umywalką, nie powinna przekraczać 3 cm. Tego typu produkty bywają nieocenione zwłaszcza w szkołach, przedszkolach, przychodniach oraz innych obiektach użyteczności publicznej, które z racji swojego przeznaczenia skupiają dużą liczbę osób.