automatyczny dozownik mydła

Dozowniki do mydła w płynie spotykane są dziś powszechnie w toaletach miejsc publicznych. Nic dziwnego, ponieważ są bardzo wygodne w użyciu, a przy tym higieniczne. Na rynku obecnych jest wiele rozwiązań z tej kategorii, a każde z nich znajdzie nieco inne zastosowanie. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze pojemnika, by mieć pewność trafionego zakupu.

Wielkość pojemnika

Podstawowy parametr dozownika mydła to jego pojemność – to ona decyduje o tym, w jakich toaletach dozownik sprawdzi się najlepiej. Generalnie im większa i bardziej ruchliwa toaleta, tym większa powinna być pojemność dozownika. W ten sposób można uniknąć konieczności bardzo częstego uzupełniania stanu mydła oraz sytuacji, w których dozowniki są puste. Do toaletach, np. w niewielkich zakładach pracy, w których na stałe przebywa kilka osób lub w domach wystarczający będzie pojedynczy, mały dozownik

Rodzaj mocowania

Dozowniki dzielimy na wolnostojące oraz naścienne. Pierwsze z nich są wygodne w utrzymaniu w czystości, jednak zaletą drugich jest to, że nie zajmują miejsca na umywalkach, są trwalsze i nie da się ich łatwo wynieść z toalety. Dlatego dozowniki naścienne stosuje się przede wszystkim w toaletach użytku publicznego.

Sposób dozowania mydła

Mydło z dozownika może być podawane za pomocą ręcznie obsługiwanej pompki lub przez uruchomienie mechanizmu dozującego przy pomocy czujnika podczerwieni. To drugie rozwiązanie zyskuje popularność, ponieważ jest wygodne i bardzo higieniczne – nie wymaga fizycznego kontaktu z dozownikiem. Z drugiej strony dozowniki z czujnikami wymagają zasilania – do kosztów eksploatacji dochodzi więc cena baterii. Dozowniki obsługiwane ręcznie są prostsze i tańsze, ale wymagając dotknięcia przycisku, co może prowadzić do przenoszenia zanieczyszczeń. Dlatego warto stosować je przede wszystkim w małych, niepublicznych toaletach. Alternatywą są dozowniki łokciowe, obsługiwane – zgodnie z nazwą – poprzez naciśnięcie długiej dźwigni łokciem. Używane są między innymi w placówkach medycznych.