czyszczenie klawiatury

Urządzenia elektroniczne stały się w dzisiejszych czasach nieodłączonym elementem życia znacznej większości ludzi na całym świecie. Dla wielu osób są one niezbędne do wykonywania pracy, jeszcze większa grupa używa ich w codziennej komunikacji oraz do rozrywki. Ta powszechność elektroniki ma też ciemne strony – urządzenia, z których korzystamy mogą stać się siedliskiem groźnych drobnoustrojów. Dlatego ważna jest ich czyszczenie i dezynfekcja.

Dlaczego mycie elektroniki jest ważne?

Choć na pierwszy rzut oka sprzęty i urządzenia elektroniczne, których używamy na co dzień mogą wydawać się czyste, to w rzeczywistości mogą na nich przebywać całe roje drobnoustrojów – wirusów, bakterii i grzybów. Szczególnie dotyczy to tych urządzeń, z którymi mamy bezpośredni kontakt fizyczny. Prym prowadzą tutaj telefony komórkowe, które spośród wszystkich produktów elektronicznych są najpowszechniejsze i najczęściej używane – a tym samym najbardziej narażone na kontakt z zanieczyszczeniami przenoszonymi na dłoniach użytkownika. Wystarczy, że weźmiemy telefon do ręki zaraz po kontakcie z inną rzeczą (np. przyciskami windy, klamkami drzwi, czy produktami wziętymi ze sklepowej półki), by na powierzchni ekranu osiadł brud, a wraz z nim mikroorganizmy, dla których zatłuszczona powierzchnia ekranu stanowi idealne środowisko do rozwoju i rozmnażania. Jeśli telefon pozostanie brudny przez dłuższy czas, istnieje ryzyko, że zamieszkujące go bakterie i wirusy przedostaną się do naszego organizmu – wystarczy, że podczas pisania sms-a na chwilę dotkniemy ręką nosa, ust czy oka. Ciekawostką jest fakt, że według badań na ekranie przeciętnego smartfona żyje więcej bakterii, niż na desce klozetowej. Spowodowane jest to brakiem odpowiednich nawyków jeśli chodzi o czyszczenie elektroniki. Deski klozetowe są po prostu regularnie myte, podczas gdy smartfony – nie.

Czym czyścić elektronikę?

Kluczem do skutecznego czyszczenia elektroniki, które nie doprowadzi do zniszczenia sprzętu, jest stosowanie odpowiednich produktów czyszczących. Podstawa to ściereczki z mikrofibry, którymi można bardzo delikatnie, ale jednocześnie efektywnie oczyścić gładkie powierzchnie, takie jak ekran telefonu czy tabletu bądź monitor laptopa. Do czyszczenia warto zastosować dwie ściereczki – jedna posłuży do nanoszenia odpowiednich preparatów czyszczących, drugiej zaś do dokładnego osuszenia i wypolerowania powierzchni. Ewentualnie mikrofibrę można zastąpić nasączanymi specjalnymi preparatami do czyszczenia elektroniki chusteczkami. Odradza się z kolei używania chusteczek higienicznych, papieru toaletowego, ręczników jednorazowych czy czyściw – choć wydają się miękkie, to ich powierzchnia jest szorstka i może prowadzić do zarysowania czyszczonego ekranu.

Drugim ważnym produktem są odpowiednie preparaty pod postacią płynu żelu lub pianki – bardzo ważne jest, by stosować produkty przeznaczone do użycia z elektroniką. W ostateczności mogą sprawdzić się płyny do mycia szyb lub alkohol izopropylowy. Należy za to unikać stosowania detergentów takich jak mydło, płyn do mycia naczyń czy alkohol etylowy, gdyż mogą ona prowadzić do niszczenia delikatnych powierzchni.

Pozostałe produkty przydatne przy czyszczeniu elektroniki to sprężone powietrze w puszce, wykałaczki, patyczki do uszu – przy ich pomocy można usunąć zanieczyszczenia tkwiące w zakamarkach urządzeń.

Jak czyścić?

Sprzęty elektroniczne są ciągle narażone na zanieczyszczenia z różnych źródeł, dlatego utrzymanie ich w czystości wymaga regularności. Dobrą praktyką jest czyszczenie ich powierzchni, które mają kontakt z dłońmi co najmniej raz dziennie. W przypadku klawiatur, myszek i innych urządzeń używanych do pracy warto czyścić raz na kilka dnia, a także dbać o utrzymanie ich w czystości, np. dzięki myciu rąk przed przystąpieniem do pracy bądź niespożywanie posiłków podczas pracy.

Jeśli do czyszczenia używamy ściereczek z mikrofibry i preparatów, należy pamiętać o nakładania preparatu na ściereczkę – nie należy stosować żadnych płynów czy żeli bezpośrednio na ekranie monitora czy telefonu, gdyż nadmiar preparatu może wnikać przez obudowę do wnętrza urządzenia i uszkadzać układy elektroniczne. Podczas przecierania ekranów należy zachować dużą delikatność, gdyż zbyt mocny nacisk czy skrobanie może prowadzić do uszkodzenia matrycy. Jeśli po przetarciu powierzchni nadal widoczne są na niej zabrudzenia, całą procedurę należy powtarzać do skutku. Podobnie postępujemy przy czyszczeniu obudów – odpowiedni preparat aplikujemy na ściereczkę, a nie bezpośrednio na obudowę i delikatnie przecieramy powierzchnię do momentu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. Zakamarki, do których nie można dostać się ściereczką lub chusteczką – np. gniazdka słuchawek lub USB – można oczyścić wydmuchując zanieczyszczenia przy pomocy sprężonego powietrza. Jeśli to rozwiązanie jest niewystarczające, można użyć wykałaczek, patyczków lub wąskiego pędzelka. Należy przy tym jednak zachować dużą ostrożność, by nie uszkodzić delikatnych elementów złączy.

Podsumowując – utrzymanie sprzętów elektronicznych, które mają bezpośredni kontakt z dłońmi jest ważne dla zachowania bezpieczeństwa sanitarnego, szczególnie w okresie pandemii koronawirusa. Czyszcząc elektronikę należy pamiętać o doborze odpowiednich, dedykowanych do tego zadania narzędziach i środkach, a także stosowaniu prawidłowych metod. Bardzo istotne jest, by czyszczenie było powtarzane regularnie i z dużą częstotliwością, by minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii.