mężczyzna czyszczący podłogę

Posadzka w każdym budynku jest narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Na butach osób wstępujących do budynku nanoszony jest kurz i pył, woda, sól drogowa – nierzadko podłoga zostaje zabrudzona przy użyciu różnego rodzaju substancji, na przykład lepiących czy chemicznych. Dlatego też to właśnie podłogi wymagają najbardziej skrupulatnego czyszczenia oraz konserwacji.

Dlaczego czyszczenie posadzek jest tak ważne?

Czyszczenie posadzek intensywnie użytkowanych – a więc w obiektach, w których w każdym momencie przebywa dużo osób, np. w centrach handlowych, biurowcach, urzędach, szpitalach czy szkołach – jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Dużo ważniejszą kwestią jest utrzymanie nawierzchni w dobrym stanie technicznym – zanieczyszczenia, które pozostają na posadzce mogą z czasem prowadzić do jej przyspieszonego niszczenia. Prostym przykładem jest tu piasek i innego rodzaju pyły, których drobinki o ostrych krawędziach przemieszczają się po posadzce niesione na podeszwach butów, systematycznie rysując powierzchnię posadzki. Z kolei substancje płynne, szczególnie te o zawartości dość agresywnych składników mogą powodować przebarwienia, których nie da się wywabić.

Utrzymywanie posadzki w czystości ma również na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu osób przebywających w obiekcie. Szczególnie dużym zagrożeniem są zanieczyszczenia płynne, np. woda z roztopionego śniegu czy substancje oleiste, które na gładkich nawierzchniach znacznie zwiększają ryzyko poślizgnięcia i kontuzji. Należy pamiętać, że za takie wypadki odpowiedzialność ponoszą właściciele bądź administratorzy budynku, dlatego w ich interesie jest dbanie, by posadzki w obiekcie były utrzymane w jak najwyższej czystości.

Jak często sprzątać posadzki?

Na skuteczność sprzątania, mającego maksymalnie wydłużyć trwałość posadzki i zminimalizować ryzyko wypadków, znaczny wpływ ma częstotliwość z jaką jest ono powtarzane. Generalnie przyjmuje się, że im intensywniejszy jest ruch w danym obiekcie, tym krótsze powinny być przerwy między poszczególnymi cyklami sprzątania posadzek. Wśród obiektów, gdzie posadzki sprzątane są najczęściej znajdują się centra handlowe oraz duże obiekty wchodzące w skład infrastruktury transportowej, np. dworce kolejowe oraz lotniska – w tego typu miejscach zalecane jest dokładne sprzątanie podłóg od kilku do nawet kilkunastu razy na dobę. Mniej cykli sprzątania wykonuje się w obiektach takich jak placówki medyczne i edukacyjne oraz urzędy oraz siedziby instytucji – tutaj podłogę czyścić się kilka razy na dobę. Najmniej uwagi wymagają posadzki w obiektach, do których dostęp ma ograniczona liczba ludzi, np. obiektów biurowych i innych zakładów pracy. Częstotliwość sprzątania podłóg powinna być również uzależniona od rodzaju nawierzchni oraz ryzyka zanieczyszczenia.

Dobór odpowiednich preparatów

Skuteczność sprzątania zależy w dużej mierze od zastosowanych w tej pracy detergentów, sprzętów oraz metod. Podstawowym wyborem osób odpowiedzialnych za sprzątanie powinna być profesjonalna chemia czyszcząca. Produkty z tej kategorii różnią się od środków stosowanych w domach przede wszystkim pod kątem składu – zawierają one znacznie większe stężenie silnych substancji czynnych, które wydajnie usuwają zanieczyszczenia, w tym te trudne, takie jak tłuszcze. Poza tym mają one postać koncentratu, który przed użyciem należy w czystej wodzie w proporcjach adekwatnych do intensywności zanieczyszczenia posadzki. Szczególnie polecamy uniwersalny płyn FP-1 oraz płyn FP-2, przeznaczony do powierzchni silnie zabrudzonych. Dla powierzchni zabezpieczonych polimerami czy akrylami oraz powierzchni wodoodpornych idealny będzie z kolei płyn FP-8. Wszystkie te produkty mogą być używane do czyszczenia podłóg z użyciem ręcznych narzędzi lub maszyn.

Sprzątanie ręczne czy maszynowe?

Poza preparatami chemicznymi ważne są również narzędzia używane przy sprzątaniu. Wybór możliwości jest spory i ma duży wpływ na efektywność pracy. Podstawą wyposażenia ekipy sprzątającej są różnego rodzaju mopy, przede wszystkim mopy sznurkowe, które nie tylko zmywają zanieczyszczenia, takie jak zaschnięte plamy brudu, ale również podobnie jak szczotki pozwalają zgarniać zanieczyszczenia stałe, np. piasek. Z kolei szerokie mopy płaskie używane są przede wszystkim do regularnego odświeżania dużych powierzchni. Alternatywą są specjalistyczne maszyny, czyli tzw. szorowarki, które z dużą wydajnością i przy minimalnym wysiłku operatora usuwają zanieczyszczenia stałe, zmywają i suszą podłogę.

Dobór narzędzi powinien być podyktowany kwestiami takimi jak:

  • jakość i rodzaj posadzki – do podłóg drewnianych zalecane są raczej narzędzi ręczne, które są delikatniejsze dla powierzchni, na podłogach z płyt ceramicznych czy tworzyw sztucznych można przeprowadzać czyszczenie maszynowe.
  • częstotliwość sprzątania – częste sprzątanie powinno być wykonywane przy użyciu maksymalnie wydajnych narzędzi,
  • powierzchni podłogi oraz jej kształtu – maszyny do sprzątania świetnie sprawdzą się na dużych powierzchniach, jednak nie są w stanie dotrzeć w trudniej dostępne zakamarki.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie preparaty znajdują zastosowanie w sprzątaniu maszynowym oraz ręcznym, dlatego przy doborze narzędzi należy również brać tę kwestię pod uwagę.

Podsumowując – posadzki intensywnie użytkowane wymagają znacznie bardziej skrupulatnej pielęgnacji i konserwacji, niż podłogi w mieszkaniach i domach. Do pracy z nimi należy wybierać odpowiedniej środki i narzędzia, istotne jest również sprzątania z odpowiednią częstotliwością, by zapewnić maksymalną czystość i bezpieczeństwo. Dużym ułatwieniem w pracy ekip sprzątających będzie wykonanie planu higieny, opisującego w jaki sposób i przy użyciu jakich środków należy czyścić posadzki w danych pomieszczeniach.