kuchnia w restauracji

Utrzymanie czystości w lokalach gastronomicznych jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego, tak ważnego zarówno z punktu widzenia personelu lokalu, jak i jego klientów. Na zapleczach lokali wykorzystuje się powszechnie meble wykonane ze stali nierdzewnej. O czym należy pamiętać podczas ich czyszczenia? Jakichś środków i jakich metod używać?

Dlaczego w kuchni używa się mebli stalowych?

Meble ze stali nierdzewnej, przede wszystkim blaty, szafki i półki wykorzystywane są w kuchniach lokali gastronomicznego z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że są wyjątkowo trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, do których może dojść podczas intensywnej pracy kucharzy. Doskonale radzą sobie z:

  • wysokimi oraz niskimi temperaturami – można na nich stawiać gorące naczynia,
  • obciążeniami mechanicznym – można na nich bez problemu wykonywać wszystkie czynności związane z przygotowaniem posiłku, nawet wymagającymi znacznej siły, a także stawiać nawet bardzo ciężkie przedmioty,
  • substancjami chemicznymi – nie korodują pod wpływem wilgoci oraz różnego rodzaju kwaśnych związków, których nie brakuje w kuchni.

Przy tym wszystkim ich gładka powierzchnia jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości – można z nich bez większego wysiłku usunąć wszelkie, nawet bardzo trudne zanieczyszczenia. Jednak nawet najlepsze meble gastronomiczne nie są wieczne i z czasem mogą ulegać uszkodzeniom. Co więcej – to właśnie niewłaściwe czyszczenie może przyspieszać ten proces.

Jakiś środków używać do czyszczenia powierzchni stalowych?

Najlepszym rozwiązaniem do czyszczenia powierzchni stalowych w kuchniach komercyjnych są dedykowana gastronomii chemia przemysłowa. Przykładem takiego produktu jest Proline Gastronomy. To niskopieniący alkaliczny środek, który znakomicie rozpuszcza nawet bardzo silne zabrudzenia olejowo-tłuszczowe oraz białkowe i jednocześnie jest delikatny dla czyszczonej powierzchni. Innym przykładem jest płyn FP-2, czyli wysokopieniący środek do mycia powierzchni silnie zabrudzonych zanieczyszczeniami pochodzenia zwierzęcego – np. tłuszczy.

A dlaczego nie należy używać zwykłych, domowych detergentów? Powodów jest kilka. Przede wszystkim domowe środki czystości nie są tak skuteczne – zawierają związki aktywne o mniejszej sile działania, niż chemia profesjonalna, przez co słabiej radzą sobie z zanieczyszczeniami. To ważne, ponieważ do dokładnego umycia danej powierzchni przy użyciu domowego produktu potrzeba więcej czasu, niż używając produktu profesjonalnego – w lokalach gastronomicznych, gdzie panuje duży ruch oszczędność kilku sekund na każdym umyciu blatu jest na wagę złota. Drugim ważnym argumentem przemawiającym za produktami profesjonalnymi jest fakt, że sprzedawane są one w formie koncentratu, który rozpuszcza się w odpowiedniej ilości wody. Z jednego pojemnika produktu można uzyskać kilka lub kilkanaście litrów roztworu do mycia. Warto zwrócić uwagę, że w komercyjnych kuchniach zużycie detergentów jest znacznie wyższe, niż w gospodarstwie domowym – skoncentrowana forma płynu przekłada się na duże oszczędności.

Przed użyciem nowego środka czyszczącego na danej powierzchni, należy wypróbować go na niewielkim jej obszarze, by przekonać się, że nie dochodzi do niepożądanych reakcji chemicznych lub uszkodzenia metalu.

Jak używać środków czystości?

Dobór odpowiednich produktów to jedna sprawa – ważne jest również to, w jaki sposób zostaną wykorzystane. Największym błędem, który można popełnić podczas czyszczenia powierzchni stalowych, jest używanie w tym celu ostrych narzędzi, takich jak szczotki plastikowe lub druciane, druciane zmywaki etc. Dlaczego? Ponieważ choć są one bardzo skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, szczególnie tych bardzo trudnych, jak przypalony tłuszcz, to jednocześnie rysują powierzchnię blatu. Po pierwszym czyszczeniu ślady szczotek nie będą widoczne, jeśli jednak blaty będą myte w ten sposób regularnie, wkrótce pokryją się wyraźną siateczką zarysowań. Wbrew pozorom to poważny problem, ponieważ w głębi rys mogą gromadzić się zanieczyszczenia oraz woda, które będą trudne do usunięcia i zarazem będą przyczyniać się do rozwijania ognisk korozji. Porysowany blat kuchenny traci więc swoją żywotność, a przygotowywanie na nim posiłków może okazać się bardzo niehigieniczne.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest użycie do mycia innych materiałów – miękkich ściereczek lub tak zwanego czyściwa przemysłowego. Czyściwo przypomina zwykły ręcznik papierowy, jednak wytwarzane jest z bardzo wytrzymałej celulozy lub włókniny, dzięki którym zyskuje dużą chłonność i odporność na rozdarcie, nawet po zamoczeniu. Przy jego pomocy można szybko i wygodnie zmywać trudne zabrudzenia, doskonale spisuje się w połączeniu z profesjonalnymi detergentami.

Kiedy czyścić metalowe powierzchnie?

Brudna kuchnia staje się siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów, przez co przygotowane w niej posiłki stanowią zagrożenie dla zdrowia gości lokalu gastronomicznego. Aby zapewnić najwyższy higieniczny standard, powierzchnie metalowe powinny być sprzątane po każdorazowym użyciu, a także na zakończenie pracy kuchni.