wc

Armatura, czyli baterie w umywalce czy pod prysznicem, to niezbędne wyposażenie każdej łazienki. Choć do ich produkcji wykorzystuje się trwałe materiały z czasem mogą niszczeć. Aby temu zapobiegać a przy okazji zapewnić ich elegancki wygląd przez cały czas, należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. W jaki sposób czyścić armaturę, by dobrze służyła przez długi czas?

Odpowiednie produkty to podstawa

Armatura łazienkowa ma na co dzień kontakt z wieloma substancjami, które mogą prowadzić do jej zanieczyszczenia, a z czasem nawet do niszczenia. Głównym zagrożeniem są tutaj minerały rozpuszczone w wodzie używanej podczas zabiegów higienicznych. Choć nieszkodliwe dla zdrowia, minerały osadzają się z czasem na metalowych elementach, prowadząc z czasem do pojawienia się warstwy twardego kamienia. Ponadto na armaturze powstają osady z mydła, szamponów i innych kosmetyków. Są one mniej groźne dla baterii łazienkowej, jednak wciąż trudne do usunięcia. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich produktów czyszczących, których formuła została opracowana specjalnie pod kątem usuwanie tego typu zanieczyszczeń. Ważne, żeby preparaty te nie zawierały substancji szkodliwych dla metalowych elementów substancji, takich jak alkohol, związki chromu i chloru czy silne kwasy.

Jak czyścić armaturę łazienkową?

Poza doborem odpowiednich produktów ważne jest również zachowanie pewnych zasad czyszczenia łazienek. Przede wszystkim należy zadbać o regularność mycia – armaturę najlepiej myć raz na kilka dni (nie rzadziej niż raz na tydzień), gdyż w ten sposób zapobiega się nadmiernemu odkładaniu osadu z kamienia i mydła. Ponadto należy zadbać o odpowiedni dobór narzędzi do czyszczenia. Najlepiej sprawdzą się w tym zadaniu miękkie ścierki i szmatki – unikać należy za to twardych gąbek i szczotek.