gąbki usuwająca tłuszcz

Branże związane z produkcją i przetwarzaniem żywności muszą stosować się do bardzo surowych standardów bezpieczeństwa sanitarnego. Jednym z wymogów jest dbanie o czystość powierzchni, które mają bezpośrednio kontakt z produktami spożywczymi. Niedopełnienie tego obowiązku może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia konsumentów i nawet przyczynić się do powstawania ognisk chorób zakaźnych. Jak dezynfekować te powierzchnie?

Po pierwsze – dobór odpowiednich środków

Produkty do dezynfekcji powierzchni, które mają kontakt z żywnością – a więc na przykład blatów kuchennych w restauracjach, krajalnic czy bemarów – powinny być z jednej strony skuteczne w działaniu, z drugiej zaś nieszkodliwe dla zdrowia konsumentów ani stanu powierzchni. Wszystkie te cechy łączą w sobie preparaty wytwarzane na bazie różnego rodzaju alkoholi – np. płyn Preseptol. Skład tego produktu sprawia, że neutralizuje on najczęściej występujące w produkcji żywności bakterie, wirusy i grzyby, a jednocześnie szybko paruje, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów, które mogłyby wpłynąć na właściwości żywności czy stan dezynfekowanej powierzchni.

Po drugie – sposób dezynfekcji

Nawet najwyższej jakości preparat do dezynfekcji powierzchni nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli będzie niewłaściwie używany. Przede wszystkim ważne jest, żeby dezynfekcja odbywała się regularnie i często – w przypadku lokalu gastronomicznych co najmniej kilka razu na dobę. To pozwoli znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia szkodliwych mikroorganizmów.  Ponadto preparaty dezynfekujące powinny być stosowane wyłącznie na powierzchniach, do których zostały przeznaczone. Przed przeprowadzeniem dezynfekcji nowym produktem warto sprawdzić na niewielkim, nieużywanym obszarze danej powierzchni, czy nie reaguje ona negatywnie na preparat. Jeśli na powierzchni zostaną zauważone niepokojące zmiany, np. korodowanie czy zmiana koloru, należy wybrać innych preparat.