łazienka

Łazienka to miejsce gdzie dbamy o higienę, dlatego musi ono spełniać odpowiednie standardy pod względem funkcjonalności – od tego zależy nie tylko nasza wygoda, ale również bezpieczeństwo. Łazienka powinna również odznaczać się również odpowiednią estetyką, Pogodzenie tych dwóch kwestii – funkcjonalności i estetyki – może wydawać się trudne, w rzeczywistości jednak wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, by osiągnąć cel.

Kolorystyka łazienki

Jasne kolory dają złudzenie większej przestrzeni, zaś ciemne sprawiają, że staje się ona optycznie mniejsza, ciaśniejsza. To podstawowa zasada urządzania łazienek, które na ogół są pomieszczeniami o dość niewielkich rozmiarach. Jeśli chcesz, by Twoja łazienka mimo małego metrażu nie wydawała się ciasna i klaustrofobiczna, zadbaj o dobór jasnych kolorów – chodzi tu nie tylko o płytki naścienne, ale również wszelkiego rodzaju sprzęty.

Postaw na dozowniki i pojemniki

Dozowniki mydła w płynie czy pojemniki na ręczniki papierowe pełnią dwie ważne funkcje. Po pierwsze ułatwiają korzystanie z produktów niezbędnych do higieny. Po drugie – zabezpieczają te produkty przed zanieczyszczeniem, co jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jeśli zatem chcesz by Twoja łazienka była bezpieczna, zamiast korzystać z mydła w kostce i wielorazowych ręczników postaw na mydło w kostce i jednorazowe papierowe ręczniczki w odpowiednich dozownikach. Świetnym wyborem są dozowniki wyposażone w czujniki podczerwieni, które automatycznie dozują starannie odmierzone porcje produktów. Czujniki nie tylko poprawiają standard higieny, ale również optymalizują zużycie produktów toaletowych

Pomyśl o potrzebach innych

Jeśli w Twojej rodzinie są osoby z niepełnosprawnościami lub starsze, łazienkę należy dostosować do ich wyjątkowych potrzeb. Podstawą jest montaż specjalnych poręczy, które ułatwią np. korzystanie z sedesu lub umywalki. Poręcze te muszą być wykonane z wytrzymałych i odpornych na działanie wilgoci tworzyw, takich jak stal nierdzewna.