dezynfekcja w biurze

Biurowce to obecnie typowy element krajobrazu zarówno metropolii, jak i mniejszych miast. Zgodnie z nazwą, budynki te stworzone zostały specjalnie z myślą o zapewnieniu odpowiednich warunków dla funkcjonowania biur wszelkiego rodzaju firm oraz instytucji. W dobie pandemii znacznie wzrosło zapotrzebowanie na utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych w tych obiektach, co wiąże się z ich dezynfekcją. Jak o nią zadbać?

Jak dezynfekować powierzchnie biurowe?

Dezynfekcja powierzchni wewnątrz biur jest niezbędna dla minimalizowania rozprzestrzeniania się wszelkiego rodzaju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów – bakterii, wirusów, grzybów. Jej znacznie uwidocznił wybuch pandemii koronawirusa – choć SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w znacznej mierze drogą kropelkową, istnieje pewne ryzyko zarażenia się nim w wyniku fizycznego kontaktu z powierzchnią, która została wcześniej zanieczyszczona np. drobinkami śliny zawierającymi wirusa. Z tego powodu dezynfekcji powinny być poddawane przede wszystkim te powierzchnie w obrębie biur, gdzie ryzyko takiego transfery jest największe. Mowa tutaj między innymi o:

  • klamkach drzwi,
  • przyciskach dzwonków, domofonów i wind,
  • powierzchniach stołów i biurek,
  • przyciskach ogólnodostępnych urządzeń – np. telefonów biurowych, kserokopiarek, drukarek, komputerów,
  • elementach wyposażenia toalet.

Do tego celu należy wykorzystywać wyłącznie profesjonalne środki dezynfekujące, przeznaczone to czyszczenia powierzchni. Często stosowanym błędem jest stosowanie środków na bazie alkoholu – są one nie tylko w dużej mierze nieskuteczne przeciwko koronawirusowi, ale również mogą przy regularnym stosowaniu przyczyniać się do niszczenia czyszczonych powierzchni.

Jak często dezynfekować powierzchnie?

Nawet najlepsze środki dezynfekujące nie zapewniają stałej ochrony – nawet jeśli w całkowicie usuną wszelkie drobnoustroje z danej powierzchni, wkrótce mogą ulec powtórnego zanieczyszczeniu. Dlatego aby dezynfekcja powierzchni w obrębie biura przyniosła pozytywne rezultaty, musi być wykonywana w sposób regularny i częsty. Zaleca się powtarzać ją co najmniej kilka razy w ciągu doby, zgodnie z zaleceniami zawartymi w planem czystości obowiązującym w danym budynku.

Dezynfekcja dłoni

Kolejnym elementem walki ze szkodliwymi drobnoustrojami jest dezynfekcja dłoni przez osoby przebywające wewnątrz biurowca. Aby to umożliwić warto zainwestować w specjalne dozowniki płynu dezynfekującego na dłonie. Najlepszym rozwiązaniem są dozowniki wyposażone w czujniki podczerwieni – wykrywają one podłożoną pod dyszę dozownika dłoń i uruchamiają mechanizm dozujący. Tym samym umożliwiają oczyszczenie dłoni bez konieczności dotykania urządzenia. Rodzaj urządzenia warto dobrać do miejsca, w którym będzie używane. W punktach gdzie będzie z nich korzystać najwięcej osób (np. na wejściu do budynku lub przy windach) dobrze sprawdzą się bezdotykowe stacje dezynfekujące – są one wysokie i stąd łatwe w obsłudze, a ponadto wyposażone są w duże, pięciolitrowe zbiorniki płynu, dlatego nie trzeba ich bardzo często uzupełniać, nawet jeśli są intensywnie eksploatowane. W poszczególnych pomieszczeniach biurowych wystarczającym rozwiązaniem będą mniejsze pojemniki, które można ustawić na blacie stołu, biurka czy recepcji.

Nie zaleca się używania płynów dezynfekujących bezpośrednio z fabrycznego pojemnika, wyposażonego np. w ręczną pompkę – przyczynia się do większej transmisji drobnoustrojów oraz do nadmiernego zużyciu płynu. Przy wyborze płynu należy zwrócić uwagę na jego skład, przede wszystkim na zawartość substancji nawilżających, np. gliceryny. Produkty ich pozbawione będą powodować nadmierne przesuszanie skóry dłoni, co z kolei prowadzi do osłabienia układu odpornościowego i zwiększa ryzyko infekcji.

Czystość powietrza w biurze

W każdym obiekcie biurowym musi być funkcjonalna wentylacja o wydajności dostosowanej do kubatury pomieszczeń. Powszechnym standardem jest również klimatyzacja w pomieszczeniach. Instalacje obu typów mają za zadanie utrzymać jakość powietrza wewnątrz budynku, obie jednak mogą ulec zanieczyszczeniu i zawilgoceniu i stać się w wyniku tego siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w odpowiednim stanie, między innymi poprzez regularną dezynfekcję. Zaniedbanie w tej kwestii prowadzi do wtórnego zanieczyszczenia powietrza krążącego w pomieszczeniach i tym samym przekłada się na większe ryzyko zarażenia czy wystąpienia dolegliwości takich jak alergie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *