łazienka w biurze

Biura, szczególnie te duże, w których pracują dziesiątki i setki osób, muszą być odpowiednio zorganizowane i urządzone, by zapewnić komfortowe, bezpieczne warunki do pracy. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, w tym również łazienek. Łazienki bowiem mogą stać się skupiskiem groźnych chorobotwórczych drobnoustrojów. Jakie wyposażenie powinno koniecznie znaleźć się każdej biurowej łazience?

Dozownik mydła

Prawidłowa higiena dłoni jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie na dłoniach gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które następnie mogą bardzo łatwo przedostawać się do wnętrza organizmu – np. poprzez jedzenie. Dlatego dozownik mydła w płynie to obowiązkowy elementy wyposażenia każdej toalety. Dlaczego mydło w płynie jest lepsze niż w kostce? Ponieważ nie ma ono kontaktu ze skórą różnych osób, tym samym nie staje się środkiem przekazywania drobnoustrojów. Ponadto mydło w kostce pozostawia nieestetyczne zacieki, które należy zmywać – płyn jest pod tym względem mniej kłopotliwy.

W naszej ofercie znajdują się dozowniki mydła w różnych postaciach. Najprostsze wyposażone są w prostą pompkę obsługiwaną poprzez naciśnięcie guzika. Bardziej zaawansowane modele posiadają czujniki zbliżeniowe, pozwalające dozować płyn bez kontaktu z pojemnikiem – to rozwiązanie jest bardziej bezpieczne. Rozwiązaniem znanym z placówek medycznych są z kolei dozowniki łokciowe, wyposażone w długą wajchę, którą – zgodnie z nazwą – naciska się przy pomocy łokcia. To rozwiązanie jest również dużo bardziej higieniczne i bezpieczniejsze. Mocowane do ścian pojemniki na mydło są przy tym znacznie wygodniejsze w użyciu, niż dozowanie środka wprost z butelki, a przy tym zmniejszają ryzyko kradzieży środków czystości

Pojemniki na ręczniki i papier toaletowy

Ręcznik papierowy to jedno z dwóch rozwiązań, które może służyć do osuszania dłoni po myciu – drugim są elektryczne suszarki. Warto na nie postawić przede wszystkim ze względu na ich wysoki poziom higieniczności i wygodę użycia. Jednocześnie należy koniecznie pamiętać o tym, by ręczniki były przechowywane w przeznaczonych do tego pojemnikach. Pojemnik nie tylko ułatwia pobieranie ręczników, ale również zabezpiecza ja przed zniszczeniem czy zanieczyszczeniem, do którego może dojść, jeśli papier w rolce lub pojedynczych listkach zostanie postawiony „luzem” koło umywalki. Najprostsze pojemniki na papier wyposażone są w mechanizm dozujący, który użytkownik obsługuje po prostu pociągając za listek – bardziej zaawansowane modele wyposażane są w czujnik, który uruchamia dozowanie po wykryciu dłoni pod pojemnikiem. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć kontakt z obudową pojemnika i tym samym poprawić poziom higieny. Należy jednak pamiętać, że pojemniki z czujnikiem wymagają zasilania. Identyczną funkcję pełnią w toaletach pojemniki na papier toaletowy – chronią swoją delikatną zawartość i ułatwiają pobieranie papieru w odpowiednich ilościach.

Suszarki do rąk

Wspomniane suszarki do rąk to rozwiązanie spotykane nieco rzadziej, niż papierowe ręczniki, wciąż jednak są bardzo powszechne. Ich zaletą jest fakt, że zapewniają bezdotykowe suszenie rąk, a przy tym nie generują odpadów. Najskuteczniejsze w tej kategorii są suszarki kieszeniowe – po wsunięciu dłoni do specjalnej szczeliny, urządzenie zaczyna generować strumienie ciepłego powietrza pod wysokich ciśnieniem, które w kilka sekund dokładnie osuszają dłonie z każdej strony. Ważnym aspektem przy eksploatacji suszarek do rąk, niezależnie od modelu, jest utrzymanie ich mechanizmu w czystości – bez tego z czasem może dojść do namnażania się w ich wnętrzu bakterii oraz innych drobnoustrojów, które wraz z powietrzem będą osadzać się na świeżo umytych dłoniach.

Odświeżacze powietrza

Nie ulega wątpliwości, że toalety w biurach to miejsca, z których każdego dnia korzysta wiele osób – typowy dla nich może być więc nieprzyjemny zapach. Dlatego bardzo przydatnym akcesorium są elektroniczne odświeżacze powietrza. Dostępne na rynku urządzenia wyposażane są w czujniki ruchu bądź też proste programatory, pozwalające na ustawienie ich pracy w określonych godzinach oraz dniach tygodnia. Od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane w dużym stopniu zależy skuteczność pracy urządzenia oraz zużycie preparatów zapachowych. W toaletach, które są używane z dużą intensywnością lepszych rozwiązaniem będą odświeżacze z możliwością programowania interwałów czasowych.

Co brać pod uwagę przy wyborze?

W naszej ofercie znajdzie te oraz wiele innych artykułów do wyposażenia biurowej łazienki. Co jednak należy brać pod uwagę przy wyborze? Przede wszystkim wielkość toalety oraz ilość osób, które z niej korzystają każdego dnia. Należy pamiętać, że większa ilość użytkowników to większe zużycie środków czystości – papieru toaletowego, ręczników, mydła – dlatego też pojemniki i dozowniki powinny być odpowiednio duże, w przeciwnym wypadku konieczne będzie ich częstsze uzupełnianie. Ze względów bezpieczeństwa i higieny warto również postawić na rozwiązania, które pozwolą całkowicie wyeliminować kontakt osób z urządzeniami łazienkowymi.