mycie posadzki

Porowate powierzchnie, takie jak płytki z gresu są powszechnie stosowane w wielu domostwach. Zachwycają swoją estetyką, jednocześnie jednak bardzo chłoną różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą z czasem okazać się bardzo trudne do usunięcia. Podpowiadamy w jaki sposób zadbać o tego rodzaju powierzchnie, by dłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Dobór odpowiednich produktów

Porowata struktura niektórych rodzajów powierzchni – na przykład płytek z gresu – powoduje wsiąkanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń w głąb ich struktury. To powoduje, że utrzymanie ich w czystości staje się bardzo trudne. Kluczem do sukcesu w walce z zanieczyszczeniami, które wsiąkły głęboko w strukturze powierzchni są odpowiednie produkty chemiczne do utrzymania czystości, takie jak płyn FP-1 lub FP-2 do silnie zabrudzonych powierzchni. Produkty te mają właściwości pozwalające im głęboko penetrować strukturę danej nawierzchni, docierać do głęboko tkwiących zanieczyszczeń i rozpuszczać je. Ważne jest, żeby produkty te były stosowane zgodnie z zaleceniami producentów.

Jakich sprzętów używać?

Poza produktami do czyszczenia warto zwrócić uwagę również na odpowiedni dobór narzędzi czyszczących. Matowe porowate powierzchnie są bardziej odporne na zarysowania, dlatego w ich przypadku można używać np. szczotek, które pozwolą wprowadzić środku czystości głębiej w strukturę porowatego materiału.

Ważna jest regularność

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że porowate powierzchnie powinno się czyścić stosunkowo często – minimum to dokładne mycie raz na kilka dni. Jest to ważne, ponieważ regularne czyszczenie pozwala usunąć zabrudzenia utrzymujące się na powierzchni płytek zanim przedostaną się (np. wraz z wodą) w głąb struktury płytki, gdzie usunięcie ich będzie znacznie trudniejsze. I bardziej czasochłonne.