Suszarka na ręce

Suszarka do rąk to urządzenie elektryczne, które osusza dłonie za pośrednictwem strumienia powietrza. To alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych podajników w ręcznikami papierowymi, które jest powszechnie stosowane w toaletach publicznych. Trudno sobie wyobrazić lokale gastronomiczne czy centra handlowe bez suszarek do rąk. Są bezobsługowe, zapewniając dużą wygodę użytkowania. Pozwalają zmniejszyć koszty eksploatacyjne, są energooszczędne i łatwe w utrzymaniu czystości. Pozwalają całkowicie wyeliminować problem ze zbyt szybkim zużywaniem ręczników papierowych. Sprawdźmy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej suszarki do rąk?

Sposób uruchamiania i typ suszarki

Współcześnie produkowane suszarki do rąk uruchamiane są na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy z nich uruchamia urządzenie przez naciśnięcie przycisku. Taka suszarka zazwyczaj wyłącza się samoczynnie po upływie określonego czasu. Suszarki do rąk mogą być również uruchamiane automatycznie za pośrednictwem czujnika ruchu. Wystarczy umieścić ręce w polu działania czujnika, aby włączyć urządzenie. Takie suszarki mogą również wyłączać się po określonym czasie, choć częściej spotyka się urządzenia wyłączające się automatycznie po zabraniu rąk spod czujnika. Drugi rodzaj jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny. W toaletach publicznych częściej można spotkać suszarki automatyczne, ponieważ nie wymagają one bezpośredniego kontaktu z urządzeniem i są przez to bardziej higieniczne.

Suszarki w typie standardowym przypominają prostopadłościan i montowane są na ścianie. Na dole suszarki znajduje się wylot strumienia ciepłego powietrza. Tradycyjne suszarki podłączane są za pomocą przewodu do sieci elektrycznej i posiadają grzałkę. Suszenie dłoni odbywa się na zasadzie odparowania z nich wilgoci. Nowocześniejszym typem suszarek są suszarki kieszeniowe, wyposażone w silniczki. W tym przypadku suszenie rąk odbywa się poprzez strącenie z nich kropelek wody przez mocny podmuch powietrza. Suszarki kieszeniowe to zazwyczaj urządzenia wolnostojące, wyjątkowo ciche i energooszczędne. Posiadają wygodną kieszeń, w której należy umieścić dłonie bez konieczności dotykania obudowy. Warto pamiętać, że zalecana wysokość instalacji suszarek do rąk to 110 cm. Na każde dwie umywalki powinna przypadać jedna suszarka.

Jakie parametry są ważne przy wyborze suszarki do rąk?

Obok konstrukcji i sposobu uruchamiania istotne są następujące parametry:

  • Rodzaj obudowy. Suszarki do rąk mogą posiadać obudowę termopolimerową, metalową lub aluminiową. Suszarki z ABS to najtańsze modele, dostępne na rynku. Urządzenia aluminiowe wyróżnia ciekawy design, natomiast stalowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Obudowy stalowe mogą mieć powierzchnię błyszczącą lub matową, a z ABS dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.
  • Czas suszenia. Jest bezpośrednio powiązany z parametrem mocy. Najprostsze urządzenia wymagają długiego czasu suszenia, nawet na poziomie 40 sekund. Bardziej nowoczesne suszarki pozwalają skrócić czas suszenia rąk do 7-10 sekund.
  • Moc suszarki. Większa moc suszarki przekłada się na jej wydajność. Warto mieć to na względzie wybierając suszarkę do miejsc o dużym natężeniu ruchu, gdzie efektywność suszenia ma duże znaczenie. Suszarki o mniejszej mocy zużywają mniej prądu, jednak potrzebują więcej czasu na wysuszenie rąk. Moc suszarek do rąk waha się od 300W do nawet 2300W.
  • Natężenie hałasu. To bardzo istotny czynnik, zwłaszcza w przestrzeniach biurowych. Suszarka, która pracuje bardzo głośno może być uciążliwa dla pracowników. Poziom generowanego hałasu uzależniony jest od mocy suszarki oraz siły nadmuchu. Natężenie hałasu nie powinno być większe niż 80 dB.
  • Cena zakupu i koszty eksploatacji. Zasadniczo, im droższe urządzenie tym niższych kosztów eksploatacyjnych możemy się spodziewać.
  • Dodatkowe funkcje. Warto zwrócić uwagę na suszarki do rąk, wykorzystujące najnowsze technologie. Interesującym rozwiązaniem są suszarki do rąk z wbudowanym filtrem, który neutralizuje bakterie i drobnoustroje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *