starsza osoba w łazience

Osoby starsze często zmagają się z dolegliwościami, które ograniczają ich mobilność. Dodatkowo w wyniku zaawansowanego wieku są one dużo bardziej podatne na różnego rodzaju obrażenia i kontuzje – np. w wyniku poślizgnięcia się i uderzenia w twardą powierzchnię. Dlatego ważne jest, żeby pomieszczenia, takie jak łazienki czy były wyposażone w sprzęty ułatwiające seniorom korzystanie z nich. O jakich rozwiązaniach mowa.

Do czego służą poręcze do łazienek?

Wbrew nazwie poręcze dla niepełnosprawnych sprawdzą się nie tylko w łazienkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne, ale również w mieszkaniach zamieszanych przez osoby starsze, które ze względu na swój wiek i dolegliwości doświadczają ograniczeń w mobilności. Poręcze wykonywane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne oraz wilgoć panującą w pomieszczeniach łazienkowych.

Zadaniem poręczy jest ułatwianie korzystania z urządzeń łazienkowych i toaletowych. Przy ich pomocy osoba starsza może znaleźć wygodne oparcie podczas wchodzenia i wychodzenia z brodzika prysznica lub wanny, a także łatwiej siadać i wstawać z sedesu. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że wilgoć panująca w toaletach i łazienkach sprzyja poślizgnięciom, które mogą skończyć się poważnymi kontuzjami, np. złamaniami kości i skręceniami.

O czym jest warto pamiętać?

Planując łazienkę dla osoby starszej o ograniczonej mobilności należy wziąć pod uwagę również odpowiednie rozmieszczenie urządzeń łazienkowych oraz zachowaniem odstępów między urządzeniami. To bardzo istotne – ponieważ osoby poruszające się o kulach lub z wykorzystaniem chodzika bądź wózka inwalidzkiego będą potrzebować więcej miejsca, by swobodnie poruszać się po łazience. Niedopuszczalne jest, by jedno urządzenie blokowało seniorowi dostęp do drugiego.