śmietnik

Kosze na śmieci w miejscach publicznych to podstawa jeśli chodzi o strategię gospodarowania odpadami. Umożliwienie osobom przebywających w punktach takich jak szkoły, przychodnie, centra handlowe czy dworce swobodnego pozbywania się śmieci zapobiega zanieczyszczaniu otoczenia i ułatwia utylizację odpadów. Wazne jest jednak, aby kosze odpowiadały pewnym standardom. Jakie cechy powinny one posiadać?

Kosze otwarte czy zamknięte?

Zarówno kosze otwarte jak i zamknięte, np. przy pomocy obrotowej klapy mają swoje plusy i minusy. Zaletą pierwszych jest to, że są bardzo przystępne i łatwe w obsłudze – osoba pozbywająca się odpadów może z nich korzystać bez wykonywania żadnych dodatkowych czynności. Z drugiej strony klapa śmietnika pełni kilka przydatnych funkcji, np. ogranicza nieprzyjemny zapach, zasłania widok śmieci, zapobiega wypadaniu lub wyciąganiu śmieci przez ptaki. Klapy takie powinny być jednak utrzymane w czystości – jeśli są zabrudzone, użytkownicy przestrzeni publicznej mogą okazać się mniej skłonni do korzystania z nich w prawidłowy sposób i po prostu zostawiać odpady obok.

Tworzywo na kosze

To, z jakiego materiału wykonano kosz ma duży wpływ na jego trwałość, odporność na czynniki zewnętrzne, wytrzymałość, estetykę oraz cenę. Generalnie znacznie wytrzymalsze i estetyczniejsze, ale jednocześnie droższe są kosze wykonane z metalu (np. stali nierdzewnej). Tańszą, choć również spisującą się dobrze w wielu sytuacjach alternatywą są kosze na odpady z tworzyw sztucznych.

Segregacja odpadów

Jeśli w danym budynku użyteczności publicznej prowadzona jest segregacja odpadów, należy zaopatrzyć to miejsce w kosze o odpowiednich oznaczeniach kolorystycznych, odpowiadających rodzajowi odpadu na który przeznaczony jest dany kosz. Alternatywą dla koszów są specjalne stelaże, na którym montuje się duże worki na odpady.