kuchnia

Restauracje oraz inne lokale gastronomiczne to miejsca, gdzie utrzymanie czystości odgrywa bardzo istotną rolę. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą do znacznego pogorszenia warunków sanitarnych i stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno gości, jak i pracowników lokalu. Dowiedz się, jakich produktów warto używać w gastronomii, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa sanitarnego.

Chemia profesjonalna czy domowa?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów czyszczących przeznaczonych do użytku domowego. Czy sprawdzą się one w kuchni restauracji? Teoretycznie można ich używać, należy jednak wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na tego typu chemię czyszczącą, która zawiera mniejsze ilości silnych substancji aktywnych. Produkty profesjonalne mają postać silnie skoncentrowanych związków chemicznych, które przed użyciem należy rozcieńczyć w odpowiednich ilościach wody. Z jednego litra koncentratu może uzyskać co najmniej kilkadziesiąt litrów bardzo skutecznego płynu, który może zostać wykorzystany do czyszczenia blatów, podłóg, okapów, kuchenek etc. To ważne ponieważ ze względu na specyfikę pracy w restauracji powierzchnie te trzeba czyścić co najmniej kilka razy dziennie. Profesjonalna chemia czyszcząca jest innymi słowy lepszym wyborem pod względem finansowym.

Chemia na tłuszcz

Bez wątpienia jednym z największych źródeł zanieczyszczeń w każdej kuchni są tłuszcze – jednocześnie są one najtrudniejsze do usunięcia. Dlatego przy zakupie produktów do czyszczenia kuchni w lokalu gastronomicznym należy zwrócić uwagę na ich skład i przeznaczenie. Im skutecznie dany produkt usuwa tłuszcz, białka i innego zanieczyszczenia organiczne tym lepiej. Przez użyciem danego produktu na całej powierzchni warto sprawdzić go na niewielkim obszarze – może okazać się, że jest on zbyt agresywny i korzystanie z niego będzie prowadzić do uszkadzania sprzętów w kuchni.