środki chemiczne

Produkty chemiczne są w dzisiejszych czasach bardzo powszechnie wykorzystywane do utrzymania w czystości wszelkiego rodzaju powierzchni – od podłóg, przez meble, kończąc na wyposażeniu toalet i łazienek. Dostępny asortyment tego typu można podzielić na chemię profesjonalną oraz gospodarczą. Na czym dokładnie polegają różnice między nimi i dlaczego nie powinny być stosowane zamiennie?

Czym jest chemia profesjonalna i gospodarcza?

Profesjonalna chemia czyszcząca to – w dużym skrócie – wszelkiego rodzaju produkty, których używa się do utrzymania czystości w obiektach takich jak na przykład szkoły, szpitale, zakłady pracy, galerie handlowe etc. Innymi słowy – wszędzie tam gdzie przebywa dużo osób, a ilość zanieczyszczeń jest relatywnie wysoka. Chemia gospodarcza to z kolei produkty przeznaczone do użytku w gospodarstwach domowych i obiektach z nimi powiązanych, np. garażach. To rozróżnienie na chemię profesjonalną i domową wynika w dużej mierze z ich składu oraz metody wykorzystania. Czynniki te mają również wpływ na ekonomiczność stosowania tego typu produktów.

Skład oraz siła działania

Najważniejszą różnicą między produktami z dziedziny chemii profesjonalnej a tymi o zastosowaniu domowym jest skład, a ściślej rzecz ujmując – zawartość substancji czynnych, odpowiedzialnych za rozpuszczanie, neutralizowanie i usuwanie zanieczyszczeń. Substancje zawarte w chemii profesjonalne są pod tym względem znacznie silniejsze i przez to skuteczniejsze – działają szybciej, lepiej radzą sobie z nawet trudnymi zabrudzeniami. Dzięki temu sprzątanie przy użyciu chemii profesjonalnej jest stosunkowo łatwiejsze i mniej czasochłonne. Jest to szczególnie ważne przy sprzątaniu powierzchni o znacznej powierzchni, np. podłóg w centrach handlowych.

Bezpieczeństwo stosowania chemii

Zawartość silniejszych substancji czynnych ma również drugą stronę, a jest nią wyższa agresywność produktów z grupy chemii profesjonalnej. Dlatego powinny one być stosowane ze znacznie wyższą ostrożnością i dbałością o bezpieczeństwo. Chodzi nie tylko o zdrowie i życie personelu sprzątającego oraz osób obecnych przy sprzątaniu, ale również stan czyszczonych powierzchni. Niewłaściwe stosowanie chemii profesjonalnej może prowadzić do poważnych uszkodzeń, które mogą przełożyć się na utratę właściwości powierzchni (np. mogą stać się przyczyną powstawania ognisk korozji) oraz estetyki.

Ekonomia wykorzystania

Profesjonalna chemia sprzątająca nie tylko zawiera substancje czynne o właściwościach silniejszych, niż związki zawarte w chemii gospodarczej – bardzo często jest również bardziej skoncentrowana, niż produkty o zastosowaniu domowym. Oznacza to, że aby z niej korzystać trzeba ją wcześniej rozcieńczyć w odpowiedniej ilości wody, zgodnie z zaleceniami producenta.

Przekłada się to w dużej mierze na mniejsze koszty używania chemii profesjonalnej. Litr koncentratu, z którego można wyprodukować kilkadziesiąt lub nawet kilkaset litrów gotowego płynu do mycia powierzchni kosztuje bardzo często mniej, niż podobna ilość chemii gospodarczej w postaci gotowej do bezpośredniego użycia. A to oznacza znacznie mniejsze koszty utrzymania obiektu w czystości. Należy pamiętać, że budynki o dużych powierzchniach – np. placówki medyczne, zakłady pracy, obiekty handlowe – są sprzątane z dużo wyższą częstotliwością, niż domy i mieszkania, często nawet kilka razy dziennie. Stosowanie w nich produktów z zakresu chemii gospodarczej byłoby więc zbyt kosztowne.

Chemia profesjonalna w domu?

Podsumowując – chemie profesjonalna zawiera silniejsze substancje czynne i przez to jest skuteczniejsza w usuwaniu zanieczyszczeń niż chemia gospodarcza. Ponadto jest stosunkowo tania i dostępna w formie koncentratu, z którego można wyprodukować duże ilości roztworu do sprzątania. Czy zatem można ją stosować zamiennie do produktów domowych? Teoretycznie nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, jednak w praktyce nie jest to potrzebne ze względu na stosunkowo niską ilość zanieczyszczeń, które powstają w zwykłych domach i mieszkaniach. Chemia profesjonalna po prostu nie znajdzie w nich zastosowania, a może jednocześnie spowodować pewne trudności, np. w kwestii przygotowywania i przechowywania roztworu czy stosowania środków bezpieczeństwa (np. ochrony produktów przed dziecmi). Mimo, że chemia gospodarcza może być tańszym wyborem, wciąż zalecanym rozwiązaniem są produkty przeznaczone specjalnie do domu.