publiczna łazienka

Większość budynków użyteczności publicznej – a więc między innymi placówek medycznych i edukacyjnych, urzędów, obiektów kulturalnych i urzędów – musi, zgodnie z prawem budowlanym posiadać odpowiednią ilość toalet. Pomieszczenia te jednak powinny nie tylko umożliwiać zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również bezpieczeństwo higieniczne. W tym celu muszą być wyposażone w szereg urządzeń.

Pojemniki na ręczniki papierowe

Ręczniki papierowe to bezpieczne i higieniczne rozwiązanie do suszenia mokrych rąk. Problem w tym, że w łazienkach używanych przez wiele osób istnieje ryzyko ich zanieczyszczenia i zamoczenia – a to z kolei powoduje, że stają się w praktyce bezużyteczne. Aby uniknąć strat w toaletach stosuje się specjalne pojemniki, które zabezpieczają ręczniki przed zniszczeniem oraz kradzieżą. Podstawowe modele pojemników na ręczniki wyposażone są w mechanizm, który dzieli papier z rolki na fragmenty odpowiedniej wielkości w momencie pociągnięcia za listek – w innych stosowane są czujniki wykrywające ruch.

Pojemnik na papier toaletowy

Podobnie jak pojemniki na ręczniki, służą ochronie umieszczonego w nich produktu przez zawilgoceniem i zanieczyszczeniem oraz pomagają w dozowaniu optymalnej ilości papieru – w ten sposób można ograniczyć jego zużycie do niezbędnego minimum. Dla pewności, że pojemniki nie ulegną uszkodzeniu w wyniku urazu mechanicznego bądź korozji, wykonuje się je z wytrzymałych tworzyw sztucznych oraz stali nierdzewnej.

Suszarka do rąk

Alternatywą dla papierowych ręczników są suszarki do rąk – w praktyce bardzo często oba te rozwiązania są stosowane równocześnie. Większość dzisiejszych suszarek to urządzenie całkowicie bezdotykowe, wyposażone w czujniki ruchu. Po uruchomieniu suszarka przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund generuje strumień ciepłego powietrza, nadmuchiwanego na dłonie – ogranicznik czasowy pozwala uniknąć sytuacji, w której użytkownik zostawia suszarkę włączoną. Wśród dostępnych na rynku suszarek zdecydowanie najskuteczniejsze są suszarki kieszeniowe, które nadmuchują powietrze na dłonie z kilku stron, a przy tym odznaczają się bardzo dużą mocą. Dzięki temu skutecznie osuszenie dłoni przy ich pomocy może trwać zaledwie kilka sekund. Niezależnie od typu, suszarki muszą być utrzymywane w dobrym stanie technicznym i czystości, w przeciwnym wypadku korzystanie z nich może być niehigieniczne. Mimo, że suszarki są generalnie droższe niż pojemniki na ręczniki, a ponadto potrzebują energii elektrycznej, korzystanie z nich może okazać się w dłuższej perspektywie czasowej mniej kosztowne. Ważną zaletą jest również to, że nie generują one odpadów.

Pojemniki na mydło w płynie

Mydło w płynie jest preferowane w obiektach publicznych, ponieważ może z niego korzystać wiele osób bez ryzyka transmisji drobnoustrojów, jakie występuje w przypadku mydła w kostce. Ważne jest jednak, żeby mydło było przechowywane w przeznaczonych do tego dozownikach. Wiele z dostępnych w naszej ofercie pojemników na mydło wyposażonych jest – podobnie jak pojemniki na ręczniki – w czujniki wykrywające obecność dłoni i dozujące ściśle określoną ilość płynu, która wystarcza do dokładnego umycia rąk. Innym rozwiązaniem, znanym przede wszystkim personelowi medycznemu są dozowniki łokciowe. Wyposażone są one w wajchę lub szeroki przycisk, który ułatwia uruchomienie dozowania poprzez naciśnięcie łokciem – dzięki temu nie dochodzi do przenoszenia bakterii.

Odświeżacze powietrza

Dodatkowym rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w toaletach obiektów publicznych są automatyczne, rozpylające środki zapachowe odświeżacze powietrza. Mogą one działać w oparciu o wykorzystanie czujników ruchu bądź też elektroniczny programator, umożliwiający ustawienie interwałów czasowych między kolejnymi uruchomieniami. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy – pierwsze z nich jest stosunkowo proste w działaniu i uruchamia się wyłącznie w czasie, gdy ktoś przebywać w toalecie. Z drugiej strony odświeżacze z programatorem czasowym pozwalają utrzymać natężenie zapachu na jednakowym poziomie przez cały czas. W sytuacji, kiedy z toalety korzysta każdego dnia wiele osób, drugie z tych rozwiązań jest bardziej oszczędne.