suszarka do rąk

Odpowiednia higiena rąk jest niezwykle ważna dla zdrowia – to właśnie na dłoniach, mających styczność z różnymi powierzchniami, gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje, które następnie mogą za pośrednictwem błon śluzowych przedostawać się do wnętrza organizmu. Aby utrzymać dłonie w czystości nie wystarczy je tylko myć pod bieżącą wodą. Również ważne jest to, w jaki sposób się je suszy.

Czy nie wystarczy zwykły ręcznik?

Materiałowe ręczniki, obecne w każdej domowej łazience, nie są dobrym rozwiązaniem w toaletach, z których korzysta wiele osób – np. w szkołach, szpitalach, biurach, centrach handlowych. Powód jest prosty – praktyka pokazuje, że wiele osób nie dba o prawidłową higienę rąk, wymagającą między innymi użycia mydła oraz ciepłej wody. Zwykłe opłukanie dłoni nie pozwala zmyć z nich drobnoustrojów, dlatego też zwykły materiał po prostu chłonie je raz z wilgocią. A należy pamiętać, że to właśnie wilgoć tworzy warunki odpowiednie do namnażania się mikroorganizmów. Zwykły materiałowy ręcznik umieszczony w łazience w zakładzie pracy bądź szpitalu szybko stanie się siedliskiem patogenów zagrażających zdrowiu ludzi. Jedyne akceptowalne rozwiązania to suszarki do rąk bądź papierowe ręczniki – oba jednak sprawdzą się w różnych okolicznościach.

Gdzie sprawdzą się ręczniki papierowe?

Ręczniki papierowe to najprostsze rozwiązanie do suszenia rąk – są chłonne, delikatne dla skóry, proste w użyciu, ekologiczne oraz stosunkowo tanie. Niemniej żeby korzystanie z nich było w maksymalnym stopniu bezpieczne, należy je przechowywać w specjalnym pojemniku na ręczniki. Pojemnik pełni dwie funkcje:

– dozuje ręczniki, dzięki czemu można ograniczyć ich zużycie do niezbędnego minimum,

– chroni ręczniki przed zanieczyszczeniami i wilgocią, dzięki czemu zachowują one swoją higieniczną czystość, nawet jeśli z toalety korzysta wiele osób

Najprostsze pojemniki to zwykłe obudowy, z których użytkownik wyciąga podawane listki ręczników lub odrywa je z rolki. Zaawansowane urządzenia wyposażone są w czujniki wykrywające ruch – po zbliżeniu dłoni, automatycznie podają ręcznik. To rozwiązanie droższe, ale też bardziej higieniczne, ponieważ eliminuje potrzebę dotykania obudowy, na które również mogą zbierać się zanieczyszczenia.

Papierowe ręczniki są stosunkowo tanie, należy jednak pamiętać, że koszt ich eksploatacji uzależniony jest intensywności użytkowania toalety. Z tego powodu najlepiej spiszą się w obiektach małych, użytkowanych przez relatywnie niewielką liczbę osób. Należy również pamiętać, że zużyte ręczniki muszą być utylizowane, a nie można ich wyrzucać do ubikacji. Dlatego konieczne jest wyposażenie toalety w kosze na śmieci, co pociąga za sobą dalsze koszty.

A może suszarka do rąk?

Alternatywnym rozwiązaniem są suszarki do rąk. W ofercie posiadamy bardzo szeroki wybór tych urządzeń, różniących się między sobą pod względem parametrów technicznych, między innymi mocy, oraz funkcji takich jak czujnik wykrywający obecność dłoni. Najbardziej zaawansowanymi w urządzeniami w tej kategorii są suszarki kieszeniowe, które dysponują bardzo dużą mocą – generowany przez nie strumień ciepłego powietrza jest na tyle silny, że umożliwia osuszenie dłoni w ciągu zaledwie kilku sekund. Jednocześnie są to urządzenia całkowicie bezkontaktowe, dlatego ryzyko roznoszenia mikroorganizmów przez kontakt z nimi jest zminimalizowane. Zużycie energii elektrycznej suszarek jest stosunkowo niskie, dlatego nie wpływają one znacząco na wysokość rachunku za prąd, nawet jeśli są intensywnie użytkowane.

Z drugiej strony należy pamiętać o pewnych mankamentach suszarek. Przede wszystkim to konieczność podłączenia ich do zasilania – nie sprawdzą się zatem w toaletach, gdzie dostęp do elektryczności jest utrudniony. Ponadto należy pamiętać o ich regularnej konserwacji i czyszczeniu – w przeciwnym wypadku same mogą stać się siedliskiem groźnych bakterii, które będą wraz z ciepłym powietrzem przedostawać się na powierzchnię skóry dłoni.

Suszarka czy ręczniki? A może oba?

Jak widzimy, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy – ręczniki są bardzo higieniczne, o ile do ich przechowania stosuje się pojemniki, ekologiczne i wygodne, jednak mogą być dość kosztowne przy intensywnym zużyciu. Suszarki są również wygodne, wymagają jednak dostępu do energii elektrycznej a także regularnego czyszczenia, by były bezpieczne. Na ogół w toaletach, gdzie występuje niewielki ruch (np. w małych zakładach pracy) preferowanym rozwiązaniem są podajniki ręczników, suszarki zaś sprawdzają się tam, gdzie użytkowników toalet jest znacznie więcej. Niemniej w wielu miejscach stosowane są oba rozwiązania – użytkownicy toalety mają więc wybór, które z nich jest dla nich bardziej odpowiednie. W ten sposób można uniknąć również problemów w sytuacji, kiedy jedno z urządzeń nie działa, na przykład z powodu braku prądu lub tymczasowego braku ręczników.