kosz

W koszach ogólnych znajduje się mnóstwo bakterii. To tutaj najczęściej lądują opakowania, które ciężko posegregować, zniszczone, zabrudzone, z resztkami jedzenia. Szczególnie w miejscach, gdzie brakuje pojemników do segregacji śmieci, a są to miejsca publiczne, gdzie przebywa wiele osób, ilość bakterii jest zatrważająca. Drobnoustroje chorobotwórcze potrafią przetrwać na przedmiotach gładkich nawet do kilkudziesięciu dni, a jeśli mają pożywkę w postaci resztek jedzenia –  znacznie dłużej. 
Oczywiście worki wewnątrz kosza wymienia się znacznie częściej niż podane okresy. Mimo to w miejscach publicznych zalecane jest stosowanie zamykanych koszy z systemami bezdotykowymi, które zapobiegają roznoszeniu się groźnych patogenów poprzez dłonie. Powszechnie stosowane kosze z mechanizmem pedałowym, który pozwala otwierać go nogą, są lepszym rozwiązaniem, nie eliminują jednak całkowicie roznoszenia zarazków. Na przycisku dolnym również mogą się gromadzić bakterie i wirusy, a transmisja ich odbywa się poprzez obuwie. Stosowanie systemów bezdotykowych na fotokomórkę jest obecnie najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpiecznych zakażeń. 

Najlepszy system bezdotykowy 

Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku to kosze inteligentne na fotokomórkę. Są one uruchamiane automatycznie dzięki czujnikowi zbliżeniowemu zasilanemu baterią. Technologia podczerwieni sprawia, że mechanizm otwierania kosza reaguje na każdy ruch w pobliżu pojemnika. Czas otwarcia to jedynie kilka sekund, potem klapa zostaje z powrotem zamknięta. Niektóre pojemniki wyposażone są dodatkowo w przycisk zamykania pokrywy, co pozwala skrócić czas otwarcia do minimum. 
Kosze wykonywane są z tworzywa sztucznego lub metalu – materiałów łatwych do wyczyszczenia i odpornych na korozję. Podstawa wykonana jest z materiału, który nie rysuje podłogi. Wymienialne worki ukryte są wewnątrz, przez co pojemnik prezentuje się bardzo estetycznie. Nowoczesny design i wysoki standard higieniczny sprawiają, że kosze mają uniwersalne zastosowanie. Nadają się zarówno do domu, jak i miejsc publicznych takich jak sklepy, urzędy, przychodnie i szpitale.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *