worki na śmieci

Z danych GUS-u z 2019 roku wynika, że przeciętny Polak wytwarza rocznie ponad 332 kg odpadów. Taki wynik oznacza wzrost produkcji śmieci o 7 kg w porównaniu z poprzednimi latami. Więcej ton śmieci wpływa jednak na większą świadomość, co do konieczności segregowania odpadów. Znaczna część społeczeństwa deklaruje, że regularnie dba o segregację. Ze statystyk można jednak wyczytać, że zaledwie połowa z nas to robi. Niewłaściwe składowanie odpadów może wynikać z niewiedzy lub braku odpowiednich możliwości ich przechowywania. Z pomocą przychodzą wówczas firmy, które w swojej ofercie mają kosze do segregacji śmieci oraz różnokolorowe worki ułatwiające systematyczne klasyfikowanie odpadów przeznaczonych do recyklingu.

Na podstawie, jakich kryteriów wybiera się worki na śmieci?

Wybierając worek na śmieci, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wytrzymałość i pojemność. W zależności od tego ile osób zamieszkuje dane gospodarstwo domowe, należy wybrać odpowiednio duży worek, który pomieści znaczne ilości odpadów. Zbyt mały worek nie tylko będzie utrudniał codzienne gromadzenie odpadków, ale także będzie zsuwał się z kosza, przez co trudno będzie utrzymać porządek w domu. Co więcej, ważna jest również trwałość materiału, z jakiego został wykonany. Delikatne i mało elastyczne tworzywo może łatwo się przerwać np. w trakcie wynoszenia śmieci do zewnętrznych kubłów, dlatego konieczne jest to, by wybierać worki sprawdzonej jakości.

Kolejną kwestią, która determinuje wybór worków na śmieci, jest ich rodzaj. Dostępne są worki foliowe, biodegradowalne oraz te w całości pochodzące z recyklingu. Różnice między nimi wynikają również ze sposobu zamykania. Na rynku znaleźć można worki, które są zamykane poprzez konstrukcję wiązaną lub zsuwaną. Zwykłe worki na odpady należy wiązać w taki sposób, by w trakcie ich przenoszenia nie zgubić zawartości. Przy czym warto pamiętać, by worek nie był wypełniony po brzegi, ponieważ wówczas trudno jest go zawiązać. Znacznie lepiej w takiej sytuacji sprawdzają się worki posiadające specjalne uszy lub taśmy ściągające, które łatwo i szybko się zamykają, uniemożliwiając wypadanie odpadków.

Jakie znaczenie przy wyborze worków na śmieci mają kolory?

Istotne znaczenie ma również kolor. Mianowicie to od niego zależy odpowiednie przeznaczenie odpadów. Ci, którzy segregują śmieci, nie muszą posiadać kilku koszy, gdyż w rozróżnieniu śmietników pomogą różniące się kolorami worki. Tym samym kolor żółty przeznaczony jest do wyrzucania tworzyw sztucznych, czerwony do gromadzenia metalu, zielony do szkła, a niebieski do papieru i tektury. Brązowe lub fioletowe worki z kolei wykorzystuje się do przechowywania odpadów biodegradowalnych, a czarne znajdują zastosowanie przy odpadach mieszanych. Dzięki takim oznaczeniom segregacja jest duża prostsza, a domownikom łatwiej zapamiętać, które kolory worków przeznaczone są do danych odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *