mycie WC

Utrzymanie w domu czystości jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Należy pamiętać, że powstające z czasem zanieczyszczenia tworzą doskonałe warunki dla rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów oraz roztoczy, powodujących alergie. Obecnie podczas sprzątania polegamy na szerokiej gamie środków czystości, zarówno uniwersalnych, jak i przeznaczonych do ściśle określonych zadań. Sprawdź, jakie środki warto mieć w domu.

Wyposażenie do sprzątania

Skuteczne sprzątanie mieszkania jest możliwe przede wszystkim dzięki odpowiednim sprzętom. Podstawa to oczywiście mniejsze lub większe szczotki, dzięki którym można pozbyć się sypkich lub twardych zanieczyszczeń, takich jak piasek, ziemia i kurz z powierzchni podłóg. Dobrych rozwiązaniem, które znacznie ułatwi codzienne sprzątanie jest tzw. leniuch, czyli komplet złożony ze szczotki i zmiotki osadzonych na długich kijach. Dzięki nim można wygodnie, bez schylania się i nadwerężania pleców zmieść wszystkie zanieczyszczenia. Bardzo przydatnym akcesorium są również szczotki przeznaczone do usuwania kurzu oraz pajęczyn gromadzących się w trudno dostępnych miejscach, np. w kątach pod sufitem, w pobliżu oświetlenia sufitowego, bądź na górnych powierzchniach mebli.

Drugim filarem sprzętu do sprzątania jest mop do zmywania podłogi. W naszej ofercie znajdzie się kilka różnych rodzajów mopów – sznurkowe, paskowe, bawełniane, tkane i inne. Każdy z nich ma nieco inne właściwości. Przykładowo mopy sznurkowe są w stanie do pewnego stopnia nie tylko zmywać tłuste i mokre zanieczyszczenia, ale również pochłaniać kurz, piasek etc. Stanowi on więc swego rodzaju połączenie mopa ze szczotką. Zazwyczaj tego typu mopy stosowane są do sprzątania powierzchni w dużych obiektach użytku publicznego, np. szkół i szpitali, ale sprawdzić się mogą również w domach. Ich dużą zaletą jest wysoka trwałość.

Poza szczotkami i mopami podczas sprzątania domu przydadzą się również inne akcesoria, np. ściereczki z mikrofibry, ściągacze wody do mycia szyb czy skrobaki kieszeniowe, przydatne do usuwania bardzo trudnych, zaschniętych plam z gładkich powierzchni, np. kafelków lub płyty kuchennej. Te oraz wiele innych produktów również można znaleźć w naszej ofercie.

Chemia do sprzątania

Same sprzęty i woda to oczywiście zdecydowanie zbyt mało, by sprzątanie przyniosło spodziewane rezultaty – potrzebne są również produkty z kategorii chemii gospodarczej. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju płynach, żelach i proszkach, które dzięki swemu składowi rozpuszczają różnego rodzaju zanieczyszczenia, odświeżają powierzchnie i mogą również chronić je przed nadmiernym zabrudzeniem. Przykładem mogą to być między innymi środki do mycia drewnianych podłóg, które dzięki swoim właściwościom pielęgnują podłoże – dzięki temu przy regularnym sprzątaniu utrzymanie ich w czystości jest znacznie łatwiejsze. Pozostałe środki chemiczne, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego to:

– płyn do mycia kuchni,

– płyn do mycia łazienek,

– płyn do mycia szyb i luster,

– środki do udrażniania rur.

Bardzo ważne jest, by przed użyciem każdego z tych środków upewnić się, że może on być stosowany na konkretnej powierzchni. Niektóre, bardziej agresywne preparaty mogą uszkadzać elementy wykonane z metalu i plastiku, prowadząc do powstawania ognisk korozji czy przebarwień. Wśród chemii gospodarczej można znaleźć preparaty określane jako uniwersalne, jednak w praktyce najlepsze efekty osiągnąć można stosując środki o bardzo dokładnie określonym przeznaczeniu.

Czy można w domu stosować chemię przemysłową?

Odrębną kategorię stanowi tzw. chemia przemysłowa, czyli środki chemiczne, z których korzystają wykwalifikowane ekipy sprzątające, np. w biurowcach. Produkty te mają przede wszystkim inny skład, zawierają silniejsze substancje czynne i często dostępne są w formie koncentratów do samodzielnego rozcieńczania w wodzie, dzięki czemu są tańsze, niż chemia domowa. Czy można ich używać w domu? Teoretycznie tak, należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje silne właściwości czyszczące wymagają one stosowania lepszych środków bezpieczeństwa. Ponadto należy szczególnie dużą uwagę zwrócić na to, na jakich powierzchniach są używane, gdyż mogą łatwo doprowadzić do ich zniszczenia.