ikona suszarki do rąk

Suszarki do rąk to rozwiązanie powszechnie spotykane w toaletach publicznych – można z nich skorzystać w szpitalach, szkołach, w centrach handlowych, toaletach na dworcach oraz wielu innych miejscach. Ich zaletą jest między innymi ekologiczność i wygoda – dobrej jakości suszarka jest w stanie usunąć wilgoć z dłonią w ciągu kilku sekund, nie produkując przy tym żadnych odpadów. Wątpliwości może jednak budzić kwestia ich bezpieczeństwa. 

Czy w suszarce mogą gromadzić się bakterie?

Jednym z powodów, dla którego wiele osób unika korzystania z suszarek do rąk, jest obawa, że de facto nie jest to rozwiązanie higieniczne. I należy przyznać, że obawy te mogą być uzasadnione, gdyż konstrukcja oraz zasada działania suszarki sprzyja rozwijaniu się w nich chorobotwórczych bakterii czy wirusów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dochodzi do tego przede wszystkim w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych, a więc przede wszystkim regularnego czyszczenia i dezynfekcji. Jeśli te wymogi zostaną spełnione, suszarka nie będzie stwarzać żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Suszarka a bakterie w toalecie

Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami na powierzchniach łazienek, w których zainstalowano suszarki do rąk ilość bakterii jest znacznie większa, niż w podobnych pomieszczeniach wyposażonych w pojemniki na ręczniki papierowe. Dlaczego tak się dzieje? Spowodowane jest to tym, że generowany przez suszarkę strumień ciepłego powietrza odrywa cząsteczki wody od mokrych rąk i rozbija je na mikroskopijne cząsteczki. Bakterie znajdujące się w tych drobinkach są następnie unoszone na strumieniu powietrza i rozprzestrzeniają się po całym wnętrzu. W tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na pewien fakt, a mianowicie to, że duża część użytkowników toalet nie dba o prawidłową higienę. Z badań przeprowadzonych przez GIS wynika, że:

– zaledwie 5% osób myje dłonie dostatecznie długo, by je dokładnie oczyścić z drobnoustrojów,

– 33% użytkowników w ogóle nie korzysta z mydła.

W tej sytuacji trudno zrzucać odpowiedzialność za rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów na suszarki. Należy pamiętać, że dłonie należy myć przy użyciu ciepłej wody i mydła, przez 30 sekund, dokładnie szorując wszystkie powierzchnie dłoni, w tym przestrzeń między palcami. Po takim myciu suszenie jest w pełni bezpieczne.

Sposób uruchamiania suszarki

Na poziom bezpieczeństwa suszarek do rąk wpływa również sposób, w jaki urządzenie jest uruchamiane. Jeszcze do niedawna powszechnie można było spotkać urządzenia uruchamiane poprzez wciśnięcie przycisku, dziś preferowanym rozwiązaniem są suszarki wyposażone w czujniki – po zbliżeniu dłoni do odpowiedniego miejsca, suszarka włącza się automatycznie. Jest to rozwiązanie dużo bezpieczniejsze, gdyż pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu. Jeśli suszarka jest uruchamiana przyciskiem, zaleca się nie dotykać go dłonią, lecz łokciem, by uniknąć osadzania się na mokrej skórze nowych bakterii.

Woda i elektryczność

Suszarki do rąk to urządzenia zasilane energią elektryczną, dlatego niezbędne jest podłączenie ich do sieci. Ponieważ produkuje się je z myślą o zastosowaniu w toaletach, a więc miejscach gdzie występuje wysoka wilgotność powietrza oraz ryzyko kontaktu z wodą, korzystanie z nich nie niesie za sobą poważniejszego ryzyka. Niemniej należy unikać korzystania z suszarki w sytuacji, kiedy kabel zasilający lub obudowa urządzenia są uszkodzone, gdyż grozi to porażeniem. Z tego samego powodu nie powinno się przeprowadzać żadnych czynności związanych z serwisowaniem suszarki, kiedy pozostaje ona podłączona do prądu.

Podsumowując: suszarki do rąk to urządzenie nie tylko wygodne, ale również bezpieczne w użytku, pod warunkiem jednak, że są eksploatowane w odpowiedni sposób. Konieczne jest m.in. regularne dezynfekowanie ich oraz dokładne mycie rąk przed użyciem.