Łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych

Obowiązek likwidowania barier architektonicznych dla odób z niepełnosprawnościami dotyczy budynków użyteczności publicznej, urzędów, szkół, itd. Przystosowuje się windy, podjazdy, usuwa się progi i montuje właściwej szerokości drzwi. Ważne jest również odpowiednie wyposażenie łazienki –  pomieszczenie, z którego każdy z nas powinien móc korzystać w sposób wygodny i nieskrępowanie. Łazienka dla osób niepełnosprawnych ma swoją specyfikę i wymagania, powinna uwzględniać przyjęte normy, ale również indywidualne potrzeby użytkowników. Najważniejsze w  aranżacji takiego pomieszczenia jest specjalistyczne wyposażenie, takie jak uchwyty, poręcze, siedziska, itd. Ponadto funkcjonalizm, ergonomia zastosowanych rozwiązań, bezpieczeństwo użytkowania, przestronność, która umożliwa swobodę ruchów, odpowiednie usytuowanie i montaż poszczególnych urządzeń sanitarnych i elementów pomocniczych.

Umywalka i toaleta

Umywalka w łazience dla osoby niepełnosprawnej powinna być zawieszona tak, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Doskonale sprawdza się specjalnie wyprofilowana krawędź czołowa umywalki tworząca przestrzeń umożliwiającą swobodne podjechanie wózkiem i korzystanie z urządzenia. Zalecaną szerokością umywalki jest minimum 60 cm. Natomiast rekomendowana wysokość blatu umywalki dla osoby dorosłej wynosi maksymalnie 80 cm, natomiast dla niepełnosprawnych dzieci do 12 lat – 60 cm. Toaleta dla osoby niepełnosprawnej powinna być również odpowiednio przystosowana. Zalecana wysokość miski wynosi 45-50 cm. Bardzo ważne, aby poziom  miski i siedziska wózka były takie same, co zapewni swobodne przesiadanie się. Deska wc musi być wzmocniona metalowymi zawiasami, gwarantującymi solidne osadzenie deski.

Poręcze w łazience dla niepełnosprawnych

Ważną kwestią w łazience dla niepełnosprawnych są też poręczę. W założeniu mają być one pomocne wszystkim osobom niepełnosprawnym w korzystaniu z miski ustępowej, umywalki, prysznica, bądź wanny. W przypadku osób na wózkach należy pamiętać o tym, aby to co ma pomagać przypadkowo nie stanowiło utrudnienia. Przy wyborze poręczy dla osób niepełnosprawnych należy zatem zwrócić uwagę na to, aby przynajmniej jedna z nich była uchylna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *