czyściwo

Utrzymanie czystości w budynku – zakładzie pracy, obiekcie publicznym czy zwykłym gospodarstwie domowym – wymaga zastosowania odpowiednich środków. Wybierając je należy zwracać uwagę na takie kwestie jak skuteczność działania, poziom higieny czy kwestie ekonomiczne. W sytuacji, kiedy trzeba pozbyć się trudnych w usuwaniu zanieczyszczeń, idealnym rozwiązaniem są czyściwa przemysłowe. Jakie są ich rodzaje i do czego się ich używa?

Czym jest czyściwo przemysłowe?

Swoją formą oraz właściwościami czyściwo przemysłowe nieco przypomina ręczniki papierowe, powszechnie wykorzystywane w wielu domach. Stąd też mogą być z nimi utożsamiane, należy jednak pamiętać, że to nie jest taki sam produkt.

Czyściwem przemysłowym nazywamy wytrzymały i chłonny materiał, wykorzystywany w pracach porządkowych – szczególnie w takich miejscach, gdzie utrzymanie porządku jest trudne ze względu na obecność różnego rodzaju tłustych, lepkich oraz innych trudnych w usuwaniu substancji.

Rodzaje czyści przemysłowych

Czyściwa przemysłowe dzielimy na rodzaje przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy zatem czyściwa:

– celulozowe,

– włókninowe.

Pierwsze z nich najbardziej przypominają zwykłe domowe ręczniki jednorazowe, jednakże różnią się od nich lepszą absorbcją cieczy oraz większą wytrzymałością na rozerwanie, nawet po zamoczeniu. W ich produkcji używa się od jednej do trzech warstw miękkiego, bezpyłowego papieru, dzięki czemu idealnie nadają się nie tylko do czyszczenia powierzchni przy pomocy detergentów bądź zmywania zabrudzeń, ale również polerowania powierzchni.

Czyściwa włókninowe wytwarzane są z różnego rodzaju tkanin, np. bawełny, wiskozy lub poliestru. Surowiec do ich produkcji zazwyczaj pochodzi z recyklingu starych tekstyliów, takich jak ubrania, dlatego też jest to produkt bardzo ekologiczny. Jednocześnie czyściwa włókninowe odznaczają się znakomitą chłonnością i jeszcze większą wytrzymałością mechaniczną. Podobnie jak czyściwa celulozowe nadają się również do polerowania różnych nawierzchni, np. metalu.

Czyściwa obu rodzajów znaleźć można w naszej ofercie. Firmom i osobom, które z czyściw korzystają często, polecamy również stojaki i wieszaki na rolki – dzięki nim materiał będzie mniej narażony na przypadkowe zanieczyszczenie, a korzystanie z niego stanie się wygodniejsze.

Zastosowanie czyściw

Czyściwa przemysłowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują trudne do usunięcia zanieczyszczenia, takie jak na przykład smary, oleje, rozpuszczalniki, farby. Chętnie wykorzystuje się je m.in. w warsztatach samochodowych czy gospodarstwach rolniczych – przy ich pomocy można bez większego wysiłku doczyszczać ze smaru części i podzespoły pojazdów, które wymagają naprawy. Czyściwa mogą również być z powodzeniem stosowane w usuwaniu zanieczyszczeń na powierzchniach, które wcześniej były poddawane obróbce mechanicznej, a także oczywiście przy sprzątaniu zabrudzeń powstających przez przypadek, np. rozlanych farb i lakierów. Ich duża absorbcja i wytrzymałość (nawet po zamoczeniu) to nieocenione atuty przy takich pracach. Dzięki temu pojedynczy listek jest w stanie wchłonąć duże ilości płynu, jednocześnie nie będzie się rwał i rozwarstwiał. Z tego samego powodu czyściwa świetnie współpracują z wodnymi detergentami różnego rodzaju czy rozpuszczalnikami – z ich pomocą można umyć nawierzchnie pokryte zaschniętymi zanieczyszczeniami. Stanowią świetną alternatywę dla zwykłych materiałowych ściereczek, które z czasem same stają się brudne i nieprzydatne – czyściwa po zużyciu można łatwo utylizować.

Czy czyściwo sprawdzi się w domu?

Wszechstronność i właściwości czyściw przemysłowych mogą być również wykorzystywane w gospodarstwach domowych. To rozwiązanie przede wszystkim oszczędne i ekologiczne – pojedynczym listkiem czyściwa można oczyścić większe powierzchnie i usunąć więcej zabrudzeń, niż przy pomocy listka ręcznika papierowego o tej samej wielkości. Tym samym zredukowane zostaje ilość powstających w domu odpadów.