szary papier toaletowy

Szary papier toaletowy w dzisiejszych czasach nie jest produktem popularnym. Zdecydowanie na półkach sklepowych królują białe papiery, najlepiej dodatkowo w wesołe wzorki oraz o zapachu konwaliowym. Producenci kuszą pięknymi opakowaniami, a mało który konsument poświęca czas i zastanawia się, czy dokonuje odpowiedniego wyboru. Dowiedz się, dlaczego warto sięgać po papier z recyklingu.

Czym różni się biały papier toaletowy od szarego?

Niezależnie po jaki papier toaletowy sięgamy, służy on nam do tego samego celu. Używamy go do stref intymnych, dotykając nie tylko skóry, ale również błon śluzowych. Dlatego tak ważne jest, aby był pozbawiony substancji, które mogą szkodzić naszemu organizmowi. Niestety przy produkcji papieru toaletowego stosuje się wiele chemikaliów, które w konsekwencji częstego kontaktu ze skórą, mogą prowadzić do podrażnień stref intymnych. Główne różnice pomiędzy papierami toaletowymi to:

  • – Szary papier toaletowy – powstaje z makulatury, a więc jest produktem ekologicznym. Do jego produkcji nie stosuje się żadnych środków zmiękczających, dlatego ma on dosyć sztywną i szorstką strukturę. Niestety nie jest zupełnie pozbawiony substancji szkodliwych, gdyż makulatura, z której jest wytwarzany, zawiera bisfenol A (BPA) – związek negatywnie wpływający na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Wiele osób uważa ten produkt za nieestetyczny, ale wystarczy umieścić go w pojemniku na papier toaletowy i sprawić, że będzie wyglądał schludnie i higienicznie.

  • – Biały papier toaletowy – powstaje z celulozy, a więc do jego produkcji ścina się drzewa. Producenci, aby zachęcić do kupna swojego papieru, kolorują go w różne wzorki oraz nadają mu zapach. Używają do tego barwników lub aromatów, które negatywnie oddziałują na organizm człowieka. Co więcej, aby papier miał piękny biały kolor, zostaje poddany wybieleniu związkami chloru, co powoduję, że w rolce papieru znajdują się szkodliwe związki zwane dioksynami. Nawet niewielkie ilości dioksyn mogą zaburzać płodność czy powodować raka.

Kiedy warto sięgnąć po szary papier?

Z powyższych informacji jednoznacznie wynika, że najlepszym wyborem dla naszego zdrowia jest używanie szarego papieru toaletowego. Jest on nie tylko mniej toksyczny dla naszego ciała, ale również przyjazny środowisku. Warto z tego względu zacząć używać go w domach. Szary papier toaletowy jest produktem tańszym od jego białego odpowiednika, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany w szkołach, biurach czy restauracjach. Używanie szarego papieru wpisuję się w obecną modę dbania o środowisko, a więc powrót do używania tego rodzaju papieru może być swojego rodzaju ekologicznym trendem.

Trudno jednak wyobrazić sobie ekskluzywne hotele czy salony Spa bez miękkiego, białego papieru. W takim wypadku warto wybierać papier toaletowy oznaczony literami TCF (Total Chlorine Free), gdzie do wybielania papieru używa się związków, takich jak: tlen, ozon lub nadtlenek węgla, które nie wytwarzają toksycznych dioksyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *