toaleta dla seniora

Osoby starsze to często osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, poruszające się o kulach, przy pomocy balkoników lub na wózkach. Dlatego też, aby mogły w sposób komfortowy i wygodny korzystać z toalety, pomieszczenie to powinno być odpowiednio zaprojektowane, a przede wszystkim wyposażone. Z myślą o seniorach przygotowaliśmy specjalne poręcze oraz uchwyty, ułatwiające korzystanie z toalety.

Ponadto łazienkę dla starszej osoby należy wyposażyć w uchwyty umywalkowe, poręcz pochylną i poręcz z uchwytem na papier toaletowy. Jeśli osoba starsza porusza się na wózku, zainwestuj także w łukowe uchwyty dla niepełnosprawnych. Nie zapominaj, że w łazience dla seniora dozowniki na mydło i papier muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości, równej wysokości wózka. Sprawdź w naszym wpisie, co jeszcze zrobić, aby toaleta była pomieszczeniem przyjaznym dla starszych osób.

Jak wybierać sedesy oraz umywalki dla seniorów?

Wyposażając łazienkę dla osoby starszej zaopatrz się w specjalne deski sedesowe oraz umywalki. Ważne będzie także umieszczenie samej miski WC; najlepiej 70 cm od tylnej i na wysokości 50 cm od podłogi. W ten sposób, senior, poruszający się na wózku nie będzie miał problemów z korzystaniem z toalety. Wybieraj płaskie oraz szerokie umywalki z wyprofilowanym frontem, służącym do oparcia rąk i ramion. Przed umywalką zachowaj przestrzeń o wymiarach 90 × 120 cm.

Jakie krany zainstalować w łazience dla starszej osoby?

Warto także dobrze przemyśleć wybór baterii łazienkowej. Najlepsze będą te z długim uchwytem oraz z czujnikiem ruchu. Idealnym rozwiązaniem dla starszej osoby będą także zamontowane przy umywalce dozowniki mydła, na przykład, znajdujące się w naszej ofercie, dozowniki łokciowe. Ich obsługa jest dużo wygodniejsza dla osób z dysfunkcjami ruchowymi, aniżeli obsługa standardowych dozowników. Przy sedesie natomiast zamontuj uchwyty i poręcze.

Co będzie lepsze dla seniora; prysznic czy wanna?

Ostatnim elementem wyposażenia łazienki dla seniora jest miejsce, przeznaczone na kąpiel. Najlepszym rozwiązaniem będzie prysznic z brodzikiem nie głębszym niż 2 cm lub bezprogowy brodzik z odpływem w płytkach. Pod prysznicem, na wysokości 43-48 cm, zamontuj specjalne siedzisko. Jeśli senior zdecyduje się na wannę, dokup ławeczkę nakładaną na krawędź. Dzięki niej starsza osoba z łatwością przemieści się z wanny na wózek. Pamiętając o powyższych wskazówkach, z łatwością dostosujesz toaletę do potrzeb starszych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *