czyszczenie okapu kuchennego

Okap to w dzisiejszych czasach już właściwie standardowe wyposażenie kuchni, spotykane niemal tak samo często jak lodówka czy zmywarka. Dzięki okapowi można odprowadzić nadmiar oparów powstających w czasie gotowania na kuchence, tym samym intensywnie oczyszczając powietrze z wilgoci, drobin tłuszczu oraz przykrych zapachów. Tak jak inne sprzęty kuchenne, okap należy czyścić, by zapewnić jego pełną wydajność.

Najważniejsza jest regularność

Podobnie jak w przypadku pozostałych sprzętów kuchennych, powinien być czyszczony w regularnych, niezbyt długich odstępach czasu. Po pierwsze zapobiega się w ten sposób gromadzeniu dużych ilości trudnych w usunięciu zanieczyszczeń, np. tłuszczu i innych osadów – stosunkowo częste mycie jest dużo łatwiejsze i wymaga mniejszego nakładu energii, czasu oraz użycia mniej agresywnych środków czystości. Po drugie zaś regularnie czyszczony okap zachowuje pełnię swojej sprawności, skuteczniej filtruje powietrze z zanieczyszczeń oraz brzydkich zapachów i jest mniej podatny na usterki i awarie. Dzięki temu lepiej zapobiegają osadzaniu się drobinek tłuszczu na ścianach kuchni czy meblach. Po trzecie – w zanieczyszczonym okapie może dochodzić do skraplania pary wodnej i kapania zanieczyszczonej tłuszczem wody na powierzchnię kuchenek. Dbanie o czystości okapu jest więc dbaniem również o higieniczność gotowania.

Dlatego zamiast czyścić okap raz na rok lub kilka lat i mierzyć się wtedy z dużą ilością tłustych osadów, dużo lepiej jest poświęcić na to nieco czasu raz w miesiącu. Warto również wyrobić sobie nawyk pobieżnego czyszczenia okapu po każdym jego użyciu, np. poprze przetarcie powierzchni filtrów wilgotną ścierką. Dotyczy to oczywiście okapów w kuchniach domowych – okapy w restauracjach ze względu na dużo większą intensywność pracy, koniecznie muszą być czyszczone z jeszcze większą częstotliwością.

Dobór odpowiednich środków

Wiemy już, jak często należy czyścić okap, by praca ta nie była zbyt dużym obciążeniem i by urządzenia zachowało swoją optymalną sprawność przez jak najdłuższy czas. Jak jednak zabrać się do sprzątania? Jakiego rodzaju środki należy wykorzystać, by praca przyniosła dobre efekty i nie zajęła dużo czasu?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów czyszczących przeznaczonych do mycia powierzchni kuchennych – produkty takie jak Proline Gastronomy dedykowane są do użytku profesjonalnego, a więc w kuchnia lokali gastronomicznych. Dzięki wysokiej zawartości silnych substancji aktywnych odznaczają się one bardzo wysoką skutecznością w rozpuszczaniu wszelkiego rodzaju osadów (tłuszczowych, białkowych itp.), a ponadto mają postać koncentratu przeznaczonego do rozcieńczania w dużych ilościach wody. To sprawia, że są również stosunkowo tanie w użytku. Produkty chemiczne należy stosować wyłącznie na powierzchniach, do których są przeznaczone. Przed pierwszym użyciem zaleca się zawsze wypróbować preparat na niewielkich obszarach czyszczonego elementu i obserwować, czy nie zachodzą na nim żadne niepokojące reakcje chemiczne. Jeśli tak się stanie, należy zaniechać stosowania produktu, by nie dopuścić do uszkodzeń elementów, np. korodowania.

Poza produktami chemicznymi bardzo istotną rolę w czyszczeniu okapu odgrywają materiały takie jak gąbki czy ścierki, używane do nanoszenia produktów i mechanicznego usuwania zanieczyszczeń. Materiały te nie mogą być twarde, gdyż w przeciwnym przypadku doprowadzą do porysowania powierzchni, co w przyszłości może zaowocować korozją lub innego rodzaju uszkodzeniami. W zarysowaniach może również gromadzić się woda oraz zanieczyszczenia, które w późniejszym czasie będą przyczyniać się do zaogniania korozji oraz będą trudne do usunięcia.

Dobrą alternatywą dla gąbek i ścierek są czyściwa przemysłowe. Na pierwszy rzut oka przypominają one ręczniki papierowe, jednak są od nich dużo bardziej trwałe i bardziej chłonne. To zasługa wykorzystania w ich produkcji odpowiedniej jakości celulozy lub włókniny (np. bawełnianej) – dzięki temu czyściwa nie rozrywają się nawet po zamoczeniu ich. Istotnym atutem czyściw jest ich higieniczność – zabrudzone czyściwo jest wyrzucane do utylizacji, nie wykorzystuje się go ponownie, podobnie jak ścierek. Tym samym nie dochodzi do przenoszenia zanieczyszczeń na inne powierzchnie. Zarówno chemię czyszczącą, jak i szeroki wybór czyścić znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

Jak czyścić okap?

Posiadając odpowiednie środki czystości, można przystąpić do czyszczenia okapu. Większość domowych urządzeń posiada parę filtrów, które można łatwo wyjąć i oczyścić – po umyciu należy je dokładnie spłukać bieżącą wodą i zostawić do pełnego wyschnięcia. Następnym etapem jest czyszczenie wnętrza oraz wentylatora. Jeśli okap jest czyszczony regularnie, nie będzie to zadanie trudne, wystarczy do czysta przetrzeć elementy zwilżonym w detergencie czyściwem lub szmatką. Jeśli zabrudzenia są uciążliwe, konieczne może okazać się zdjęcie wirnika wentylator i odmoczenie go w ciepłej wodzie z detergentem w celu zmiękczenia warstwy brudu, a następnie dokładne usunięcie zanieczyszczeń przy pomocy ścierki lub czyściwa. Obudowę okapu wraz z elementami takimi jak przyciski czy oświetlenia należy przecierać do momentu usunięcia zabrudzeń, unikając uporczywego szorowania dla uniknięcia zarysowań. Po umyciu oraz dokładnym osuszeniu elementów można je z powrotem zamontować. Przed zabraniem się do czyszczenia należy oczywiście pamiętać o odłączeniu okapu od prądu.