Wyposażenie toalety ogólnodostępnej

Pierwsze wzmianki o toaletach publicznych sięgają Starożytnego Rzymu. Było to wówczas miejsce, w którym mężczyźni, oprócz załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, spotykali się na dyskusje. Takie miejsca znacząco różniły się znacznie od standardów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jednakże nadal spotykamy się z problemami w toaletach publicznych. Zwykle są one następstwami nieprawidłowego zaprojektowania i nieutrzymywania właściwego poziomu czystości. Pamiętać należy również, że w zależności od docelowych użytkowników pewne wymagania będą się różniły. Kobiety, mężczyźni, dzieci czy osoby niepełnosprawne mają odrębne potrzeby, które determinują wyposażenie toalety.

Miski WC, pisuary i umywalnia

Podstawowym wyposażeniem każdej toalety są miski WC, pisuary oraz umywalnie. Stosunek armatury w toaletach powinien być następujący: 1 WC i 1 pisuar dla mężczyzn oraz 2 WC dla kobiet. Pisuary powinny być wyposażone w zawór płukania i automatyczny system spłukiwania. Te same zasady dotyczą misek WC. Ponadto kabiny muszą gwarantować swobodę ruchów. Każda z nich powinna być wyposażona w pojemnik na papier oraz wieszaczki łazienkowe. Kolejnym ważnym punktem w toalecie ogólnodostępnej są umywalki. Warto by były pokaźnych rozmiarów, co najmniej 50 mm długości i 400 mm szerokości.  Ponadto w każdej łazience ogólnodostępnej powinny znaleźć się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Akcesoria do toalet publicznych

Jak każdą inną łazienkę, tak i tę publiczną należy uzupełnić o pewne akcesoria. Ważnym elementem są pojemniki na papier toaletowy. Toaletę ogólnodostępną zwykle odwiedza kilkaset osób dziennie, zatem od dozownika oczekuje się dodatkowej wytrzymałości oraz pojemności. Dobrze jeśli mieści się w nim większa rolka papieru. Kolejnym istotnym elementem są dozowniki do mydła. Wyróżniamy zwykłe, łokciowe i automatyczne. Doskonałym rozwiązaniem do łazienek ogólnodostępnych są dozowniki łokciowe i automatyczne. Dzięki nim korzystający z toalety nie musi dozować mydła z pomocą dłoni. W łazience publicznej musi znaleźć się również dozownik ręczników papierowych lub suszarka oraz szczotka do WC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *