Wyposażenie toalety ogólnodostępnej

Pierwsze wzmianki o toaletach publicznych sięgają Starożytnego Rzymu. Było to wówczas miejsce, w którym mężczyźni, oprócz załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, spotykali się na dyskusje. Takie miejsca znacząco różniły się znacznie od standardów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jednakże nadal spotykamy się z problemami w toaletach publicznych. Zwykle są one następstwami nieprawidłowego zaprojektowania i nieutrzymywania właściwego poziomu czystości. Pamiętać należy również, że w zależności od docelowych użytkowników pewne wymagania będą się różniły. Kobiety, mężczyźni, dzieci czy osoby niepełnosprawne mają odrębne potrzeby, które determinują wyposażenie toalety.

Miski WC, pisuary i umywalnia

Podstawowym wyposażeniem każdej toalety są miski WC, pisuary oraz umywalnie. Stosunek armatury w toaletach powinien być następujący: 1 WC i 1 pisuar dla mężczyzn oraz 2 WC dla kobiet. Pisuary powinny być wyposażone w zawór płukania i automatyczny system spłukiwania. Te same zasady dotyczą misek WC. Ponadto kabiny muszą gwarantować swobodę ruchów. Każda z nich powinna być wyposażona w pojemnik na papier oraz wieszaczki łazienkowe. Kolejnym ważnym punktem w toalecie ogólnodostępnej są umywalki. Warto by były pokaźnych rozmiarów, co najmniej 50 mm długości i 400 mm szerokości.  Ponadto w każdej łazience ogólnodostępnej powinny znaleźć się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Akcesoria do toalet publicznych

Jak każdą inną łazienkę, tak i tę publiczną należy uzupełnić o pewne akcesoria. Ważnym elementem są pojemniki na papier toaletowy. Toaletę ogólnodostępną zwykle odwiedza kilkaset osób dziennie, zatem od dozownika oczekuje się dodatkowej wytrzymałości oraz pojemności. Dobrze jeśli mieści się w nim większa rolka papieru. Kolejnym istotnym elementem są dozowniki do mydła. Wyróżniamy zwykłe, łokciowe i automatyczne. Doskonałym rozwiązaniem do łazienek ogólnodostępnych są dozowniki łokciowe i automatyczne. Dzięki nim korzystający z toalety nie musi dozować mydła z pomocą dłoni. W łazience publicznej musi znaleźć się również dozownik ręczników papierowych lub suszarka oraz szczotka do WC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *