łatwość uzupełniania środka myjącego

Przestrzeganie wysokich standardów dotyczących czystości i higieny jest istotne w bardzo wielu obszarach związanych z działalnością produkcyjna i usługową. Niezwykle wyśrubowane standardy dotyczą również służby zdrowia i całego personelu medycznego. Dbanie o odpowiednią dezynfekcję wymaga nie tylko prawidłowo dobranych środków, ale również właściwego sprzętu służącego do ich dystrybucji i dawkowania. Rozwiązaniem, które jest wybierane zarówno przez zakłady przemysłowe, jak i placówki służby zdrowia czy gastronomię są dozowniki łokciowe. Można je spotkać w niemal wszystkich miejscach, gdzie istnieje konieczność dokładnego mycia i dezynfekcji rąk. Sprawdźmy, jakie są ich zalety i z czym wiąże się ich stosowanie.

 

Dozowniki środków myjących i dezynfekujących

Dozowniki środków myjących i dezynfekujących służą do podawania odpowiedniej ilości specjalnie dobranych preparatów i są zwykle montowane w pobliżu umywalek, tak by możliwie szybko i wygodnie można było pobrać odpowiednią dawkę substancji. Dozowniki łokciowe są wyposażone w dużą dźwignię, która jest przystosowana do uruchamiania za pomocą łokcia, stąd zresztą wzięła się ich nazwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności naciskania odpowiedniego przycisku dłonią. Najczęściej w podobny sposób są uruchamiane także krany.

 

Pierwotnie dozowniki łokciowe stosowano w szpitalach na oddziałach operacyjnych. Opracowano je z myślą o tym, by myjący i dezynfekujący ręce przed i po zabiegu lekarz nie musiał dotykać żadnych elementów wyposażenia. Z czasem z zalet takiego rozwiązania zaczęły korzystać różne zakłady przemysłowe o zaostrzonym rygorze higieny. Firmy farmaceutyczne i kosmetyczne, przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem i produkcją żywności. Z czasem zalety takiego rozwiązania odkryły również zakłady gastronomiczne.

 

Dozowniki łokciowe są popularne również tam, gdzie mamy do czynienia z pracami bardzo brudzącymi. Są one popularne zwłaszcza w miejscach, w których zadania „brudzące” są realizowane na zmianę z „czystymi”. Taka sytuacja ma miejsce np. w warsztatach samochodowych czy przy zaawansowanej obróbce metalu.

Wielką zaletą dozowników łokciowych, poza wyższymi standardami higieny i wygodą użytkowania jest również duża łatwość uzupełniania środka myjącego, a także możliwość dopasowywania jego rodzaju do aktualnych potrzeb bez konieczności zmiany urządzenia.