odświeżacz powietrza

Chociaż węch nie jest najsilniejszym z ludzkich zmysłów, zapach unoszący się w otoczeniu może mieć bardzo duży wpływ na komfort oraz samopoczucie. Szczególnie dotyczy to zamkniętych pomieszczeń, w których spędzamy większość czasu – mieszkań, zakładów pracy, szkół. Do utrzymanej dobrej atmosfery w nich warto sięgnąć po odświeżacze powietrza. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Rodzaj pomieszczenia

Różne pomieszczenia mają różne zastosowania – panują w nich również różne warunki. Przykładem są tutaj łazienki i toalety, w których panuje stosunkowo wysoka wilgotność i temperatura, a jakość powietrza regulowana jest przez system wentylacji. To dlatego tam brzydkie zapachy mogą być największym problemem. Rozwiązaniem są tutaj odświeżacze pod postacią żelów lub płynów, które stale uwalniają swój intensywny aromat.

Po drugiej stronie są za to pomieszczenie, gdzie parametry powietrza są lepsze, a jego wymiana sprawniejsza między innymi dzięki oknom. Mowa tutaj m.in. o salonach i biurach, gdzie sztuczne zapachy mają za zadanie przede wszystkim poprawić samopoczucie przebywających w tych pomieszczeniach osób. Dobrym rozwiązaniem są tu elektroniczne odświeżacze, które uwalniają środki zapachowe po postacią aerozolu w dokładnie odmierzonych porcjach i regularnych odstępach czasowych. Ustawiony w pokoju odświeżacz przez wiele dni dba o utrzymanie przyjemnej atmosfery wewnątrz. Droższe odświeżacze posiadają wiele ustawień – można je np. zaprogramować w taki sposób, by uruchamiały się samodzielnie w wybranych dniach i godzinach. To pozwala zminimalizować zużycie produktów zapachowych.

Wielkość pomieszczenia

Drugą kwestią jest metraż pomieszczenia, w którym ma się znaleźć odświeżacz. Generalnie im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsza powinna być emisja preparatów zapachów. Nieprzestrzeganie tej zasady prowadzi do tego, że zapach, zamiast poprawiać komfort, będzie utrudniał przebywanie w pomieszczeniu.