pracownik z wózkiem do sprzątania

Utrzymanie czystości w obiektach użyteczności publicznej – np. szkołach, przychodniach – jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Aby ułatwić sobie pracę, ekipy sprzątające na co dzień korzystają z szerokiego asortymentu sprzętów. Ważnym elementem wyposażenia są specjalne wózki, służące do wożenia mopów, szczotek, detergentów i wody, niezbędnych do pracy. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze wózka?

Jakie są typy wózków do sprzątania?

Wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów wózków do sprzątania:

  • wózki jednowiaderkowe – wyposażone w jedno wiaderko, zazwyczaj z przegrodą oddzielającą wodę czystą od brudnej
  • wózki dwuwiaderkowe – posiadają dwa oddzielne wiaderka na wodę czystą oraz brudną.
  • wózki do segregacji – mogą być wykorzystywane do zbierania i segregacji odpadów, jak również segregacji tekstyliów (pościeli, ręczników, ubrań) w szpitalach czy hotelach.
  • wózki serwisowe – posiadają szereg wiaderek i pojemników, umożliwiają transport szerokiego asortymentu sprzętów i produktów niezbędnych do kompleksowego sprzątania.

Niezależnie od rodzaju, wózku do sprzątania posiadają solidne stelaż z metalu lub tworzywa sztucznego, a także wytrzymałe, nierysujące podłogi kółka.

Jaki wózek do sprzątania wybrać?

Wybór wózka powinien być uzależniony przede wszystkim od potrzeb osoby lub osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w danym obiekcie. Jeśli ich obowiązki ograniczają się do regularnego sprzątania podłóg, wózek jedno- lub dwuwiaderkowy będzie wystarczającym rozwiązaniem. W sytuacji, w której potrzebne jest bardziej kompleksowe działanie – np. mycie i dezynfekcja toalet – wózek serwisowy znacznie ułatwi pracę. Ważne jest również zwrócenie uwagi na wielkość obiektu – duży wózek serwisowy może okazać się bardzo niewygodny w użytkowaniu w pomieszczeniach bardzo ciasnych. Co więcej, może on również utrudniać funkcjonowanie innym osobom przebywającym w budynku.