mycie rąk

Mimo dwuletniego okresu pandemii, restauracje cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów, którzy przepadają za dobrym, zróżnicowanym jedzeniem. Aby lokale gastronomiczne mogły serwować nie tylko smaczne, ale również bezpieczne dla zdrowia posiłki, ich pracownicy muszą dochowywać ścisłych zasad higieny. W tym higieny rąk. Dlaczego to takie ważne?

Dłonie jako siedlisko bakterii

Każdego dnia nasze dłonie mają kontakt z różnego rodzaju powierzchniami. Klamki drzwi, produkty sklepowe, uchwyty w środkach komunikacji miejskiej, urządzenia łazienkowe – to tylko kilka przykładów.  Powierzchnie te mają kontakt z wieloma różnymi osobami, dlatego choć mogą wydawać się czyste, w rzeczywistości często są nośnikiem całej masy zanieczyszczeń, w tym również szkodliwych dla zdrowia patogenów – bakterii, wirusów oraz grzybów. Dotykając ich narażamy się na przeniesienie tych drobnoustrojów na własną skórę, gdzie mogą się one utrzymać przez długi czas i roznieść na inne powierzchnie i przedmioty, których używamy. Z dłoni mogą się one również bardzo łatwo przedostać do wnętrza organizmu przez układ oddechowy – wystarczy, że dotkniemy brudną dłonią nosa lub ust. To dlatego zachowanie higieny dłoni w codziennym życiu jest tak ważne, szczególnie w przypadku osób pracujących w gastronomii – kucharzy oraz kelnerów. To osoby, które mają kontakt z jedzeniem serwowanym innym – zaniedbania higieny z ich strony mogą więc stanowić zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale również dla klientów restauracji.

Jak dbać o higienę dłoni?

Podstawą utrzymania higieny dłoni na odpowiednio wysokim poziomie jest regularność – pracownicy lokali gastronomicznych powinni myć ręce kilka razy dziennie i za każdym razem, kiedy mogą mieć kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami (np. po skorzystaniu toalety). Ponadto niezbędne jest stosowanie się do kilku zasad mycia dłoni. Są to:

  • używanie ciepłej wody,
  • stosowanie odpowiednich detergentów – najbardziej zalecane jest mydło w płynie oraz płyny dezynfekujące,
  • mycie dłoni każdorazowo przez około 30 sekund.

Ponadto dłonie należy myć stosując odpowiednie techniki, bez omijania żadnych powierzchni, w tym również nadgarstków i przestrzeni między palcami. Warto, by w łazienkach w lokalu znalazły się specjalne instrukcje opisujące jak dokładnie umyć dłonie. Umyte dłonie należy ponadto dokładnie osuszyć – najlepiej w tym celu używać jednorazowego, papierowego ręcznika.

Wyposażenie łazienek w lokalu gastronomicznym

Sporym ułatwienie w utrzymaniu odpowiedniej higieny dłoni jest wyposażenie łazienek w lokalu gastronomiczne w odpowiednie urządzenia. Są to:

  • dozowniki mydła w płynie i płynu do dezynfekcji rąk – najlepszym rozwiązaniem są urządzenia niewymagające dotykania ich przy pomocy dłoni, np. wyposażone w dźwignię łokciową lub czujnik ruchu;
  • pojemniki na ręczniki papierowe – chronią ręczniki przez zawilgoceniem i zanieczyszczeniem. Tutaj również najlepszym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w czujniki ruchu;
  • suszarki do rąk – pozwalają bezdotykowo osuszać dłonie. Są wydajne i wygodne, jednak wymagają bardzo dokładnej konserwacji i regularnego czyszczenia, w przeciwnym wypadku same mogą stać się siedliskiem drobnoustrojów.

Zdecydowania odradza się stosowania w lokalach gastronomicznych produktów przeznaczonych do użytku w domach, a więc np. mydła w kostce bądź wielorazowych ręczników z tkaniny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *