dozownik mydła

Dozowniki mydła to wygodne i higieniczne rozwiązanie, powszechnie wykorzystywane w toaletach użytku publicznego, np. w centrach handlowych, szkołach, dworcach kolejowych. Aby urządzenia te dłużej zachowały sprawność i były bezpieczne dla użytkowników, należy je prawidłowo eksploatować – dotyczy to m.in. regularnego czyszczenia i prawidłowego uzupełniania. O czym warto pamiętać?

Jak czyścić dozownik mydła?

Metoda mycia dozownika mydła uzależniona jest od jego konstrukcji. Dozowniki wolnostojące, takie jak blatowy dozownik LT378, obsługiwane wystarczy po odkręceniu pompki zalać ciepłą wodą, która wypłucze z pojemnik złogi starego mydła. Dla wzmocnienia efektu może do wnętrza pojemnika dodać kilka kropel płynu do naczyń, po zalaniu wodą potrząsnąć i odstawić na krótko. W przypadku dozowników naściennych należy zgodnie z instrukcją otworzyć urządzenie, wyjąć z niego kontener i również zalać ciepłą wodą lub zanurzyć w wiadrze pełnym wody. Należy zwrócić uwagę, by woda nie byłą zbyt gorąca – wysoka temperatura może uszkodzić lub odkształcić tworzywo, z którego wykonano pojemnik. Ewentualnie zbiornik można oczyścić bez wyjmowania z dozownika, po prostu wlewając do niego wodę z detergentem.

Po umyciu pojemnika dozownik warto oczyścić z wierzchu, przecierając jego zewnętrzną powierzchnie – można do tego użyć środka o właściwościach dezynfekujących, uważając jednak, by nie uszkodził on obudowy.

Dlaczego należy czyścić dozownik mydła?

Mydło w płynie zawiera duże ilości wody, która z czasem może wytrącać się na jego powierzchni oraz wewnętrznych ściankach pojemnika. Woda ta staje się środowiskiem dla rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów – krótko mówiąc korzystanie z zanieczyszczone dozownika może być bardzo niehigieniczne. Ponadto mydło z którego wytrąca się woda gęstnieje i tworzy złogi, które z czasem mogą zapychać pompkę i utrudniać korzystanie z dozownika.

Uzupełnianie pojemnika

Aby uzupełnić pojemnik na mydło wystarczy postępować zgodnie z instrukcją jego obsługi. W wielu przypadkach, niezależnie od rodzaju dozownika, należy wyjąć pojemnik na mydło wraz z pompką, odkręcić ją, a po napełnieniu pojemnika, wkręcić z powrotem i umieścić w dozowniku.