kobieta dezynfekuje biuro w hotelu

Wybuch pandemii koronawirusa w dużym stopniu odbił się na funkcjonowaniu społeczeństwa na bardzo wielu płaszczyznach. Szczególnie dotkliwe skutki wprowadzonej kwarantanny odczuła branża hotelarska. Nawet po tymczasowym zawieszeniu stanu zagrożenia w obiektach hotelarskich stosowane są bardzo restrykcyjne wytyczne dotyczące zasad dezynfekcji. Na czym ona polega? Jak skutecznie oczyścić obiekt i zwiększyć bezpieczeństwo gości?

Zasady dezynfekcji obiektów hotelowych

Odpowiednia dezynfekcja hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa sanitarnego. Ogólne zasady przeprowadzania dezynfekcji ujęte zostały w broszurze „Wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie pandemii COVID-19 w Polsce”, wydanej 28 kwietnia 2020 roku przez Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Dokument ten wskazuje między innymi zaleca dezynfekcję:

  • stanowisk pracy w obiekcie hotelowym (np. recepcji, biur, pomieszczeń socjalnych), szczególnie po zakończonym dniu pracy, z uwzględnieniem wszelkich powierzchni mogących mieć kontakt ze skórą – np. klawiatur komputerowych, słuchawek telefonów, włączniki świateł, klamki etc.,
  • ogólnie dostępnych pomieszczeń i powierzchni takich jak toalety, windy, blaty recepcyjne, klamki, poręcze, uchwyty etc., w regularnych odstępach czasu (nie rzadziej, niż co godzinę),
  • wszystkich powierzchni dotykowych w pokojach dla gości, w tym również powierzchni takich jak oparcia krzeseł, czy urządzenia (np. piloty telewizyjne). Po dezynfekcji pokój zaleca się gruntowne przewietrzenie pomieszczenia, a jeśli jest to możliwe – przeprowadzenie ozonowania lub użycie innej, podobnej technologii. Pokoje mogą być wynajmowane ponownie dopiero po pełnym zakończeniu dezynfekcji po poprzednim gościu;
  • sprzętów hotelowych udostępnianych gościom (np. sprzętów sportowych, samochodów) po każdym użyciu,

Do przeprowadzania dezynfekcji powinno się stosować odpowiednie produkty chemiczne o potwierdzonym działaniu biobójczym. Nie zaleca się stosowania preparatów opartych o alkohol, gdyż mogą one prowadzić do uszkodzenia powierzchni.

Dezynfekcja rąk

Innym ważnym obszarem działań w celu poprawy bezpieczeństwa sanitarnego w hotelu, jest umożliwienie wszystkim osobom przebywającym w hotelu dezynfekcji rąk. W tym celu na terenie obiektu powinny zostać umieszczone specjalne pojemniki z płynem dezynfekującym. Najlepszym rozwiązaniem są urządzenia bezdotykowe, wyposażone w specjalne czujniki, które uruchamiają dozowanie określonej dawki płynu w momencie wykrycia dłoni ustawionej pod dyszą dozownika – pozwala to nie tylko ograniczyć kontakt z dozownikiem, ale też zoptymalizować zużycie płynu dezynfekującego. Pojemniki należy umieszczać w kluczowych punktach hotelu – między innymi na wejściu do budynku, w okolicy recepcji i wind, w ogólnodostępnych toaletach, a także łazienkach w pokojach. Płyn do dezynfekcji w pojemnikach powinien być odpowiedni do stosowania na skórze, polecanym wyborem są produkty z dodatkiem substancji nawilżających, np. gliceryny.

Poza dozownikami płynu dezynfekującego zaleca się umieszczenie we wszystkich toaletach budynku specjalnych instrukcji zawierających informacje nt. prawidłowego mycia i dezynfekowania dłoni. Należy również zwracać uwagę na zachowanie prawidłowej higieny dłoni wśród wszystkich pracowników.

Dlaczego dezynfekcja jest tak ważna?

Choć dowiedziono, że koronawirusa SARS-CoV2 rozprzestrzeniania się przede wszystkim drogą kropelkową, istnieje pewne ryzyko zakażenia poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się jego przetrwalniki. Wystarczy dotknąć gołą dłonią klamki, którą wcześniej dotykała osoba zarażona koronawirusem, a następnie dotknąć tą dłonią błony śluzowej ust lub nosa, bądź oka. Regularna, starannie przeprowadzania dezynfekcja powierzchni połączona z dezynfekcją rąk pozwala znacznie ograniczyć ryzyko zarażenia nowych osób i tym samym zmniejszać liczbę zachorowań. Niemniej należy pamiętać, że dezynfekcja powinna iść w parze z innymi działaniami profilaktycznymi, takimi jak noszenie maseczek ochronnych w ogólnodostępnych pomieszczeniach czy utrzymywanie dystansu społecznego.