kobieta usuwająca pleśń

Mimo, że łazienka to miejsce przeznaczone do dbania o higienę, bardzo szybko może ona sama stać się siedliskiem zanieczyszczeń. Z czasem zanieczyszczenie te będą już nie tylko wpływać na estetykę pomieszczenia, ale również na komfort i efektywność korzystania z łazienki. Zanieczyszczenia te mają różną postać i z każdym z nich należy walczyć na niego inny sposób. Dowiedz się o nich więcej.

Kamień na armaturze

Na strukturę kamienia składają się związki wapnia i magnezu zawarte w wodzie, które z czasem odkładają się na powierzchniach mających z nią kontakt – np. słuchawce prysznica, baterii umywalki, wannie, sedesie. Ma on postać twardego, białego i chropowatego osadu, który jest bardzo trudny do mechanicznego usunięcia. Sam w sobie kamień nie jest szkodliwy dla zdrowia, jednak może stać się siedliskiem drobnoustrojów i przyczynia się do uszkodzenia wyposażenia łazienki

Osad z mydła

Powstaje w wyniku reakcji soli kwasów tłuszczowych zawartych w mydle ze związkami wapnia i magnezu zawartymi w wodzie. Dlatego podobnie jak kamień pojawia się przede wszystkim w tych łazienkach, gdzie używana jest twarda woda. Osad z mydła jest przede wszystkim bardzo nieestetyczny, na dłuższą metę nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani armatury.

Pleśnie i grzyby

Pojawia się w łazienkach, w których nie ma odpowiedniej wentylacji – ich rozwijaniu się sprzyja zbyt wysoki poziom wilgoci. Są niebezpieczne dla zdrowia, wytwarzają nieprzyjemny zapach, a przy tym niszczą powierzchnie ścian. Jednocześnie trudno je usunąć – używa się w tym celu silnych środków dezynfekujących.

Inne zanieczyszczenia

Pozostałości kosmetyków, tłuszcz i części organiczne (np. włosy) tworzą mieszankę zanieczyszczeń, która może osadzać się w odpływach urządzeń łazienkowych, stopniowo blokując je. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie środków udrażniających.