środki czystości

Utrzymanie czystości w kuchni lokalu gastronomicznego jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa klientów. Zaniedbania w tym zakresie nie tylko wpływają negatywnie na jakość przygotowywanych posiłków, ale również mogą stać się przyczyną poważnych problemów prawnych restauracji. Podpowiadamy jakich środków czystości używać do komercyjnej kuchni.

Środki profesjonalne czy domowe?

Teoretycznie do utrzymania czystości w kuchni restauracyjnej powinny wystarczyć środki chemiczne stosowane w każdym gospodarstwie domowym. W rzeczywistości tak nie jest. Należy pamiętać, że kuchnia w restauracji pracuje ze znacznie większą intensywnością i musi mierzyć się ze znacznie większą ilością zanieczyszczeń, niż kuchnia w jakimkolwiek domu. Dlatego też do sprzątania w niej należy stosować specjalnie do tego przeznaczone, profesjonalne środki, takie jak płyn Proline Gastronomy. Ten niskopieniący, alkaliczny preparat doskonale radzi sobie z nawet bardzo silnymi zabrudzeniami tłuszczowymi i białkowymi. To ważne, by preparat do mycia kuchni zawierał odpowiednio silne składniki czynne, które szybko rozpuszczają zanieczyszczenia – dzięki temu mycie powierzchni przy jego pomocy wymaga mniej czasu i pracy. Ponadto wiele produktów takie jak Proline Gastronomy jest sprzedawanych pod postacią koncentratu do rozcieńczania w dużych ilościach wody. Dzięki temu są one dużo bardziej opłacalnym wyborem – z jednego litra koncentratu można uzyskać nawet 100 litrów płynu do mycia, przeznaczonego do użytku ręcznego lub maszynowego.

Środki o konkretnym przeznaczeniu

Różne rodzaje powierzchni mają swoje specyficzne właściwości i z tego powodu muszą by czyszczone przy pomocy odpowiednich dla nich środków. Stosowanie preparatów nieadekwatnych dla danej powierzchni może skutkować jej trwałym zniszczeniem. Przed zastosowaniem danego preparatu na wybranej powierzchni należy sprawdzić jego działanie na niewielkim obszarze – w razie zauważenia niepożądanej reakcji nie stosować preparatu ponownie.

Bezpieczeństwo produktu

Profesjonalna chemia czyszcząca do stosowania w lokalach gastronomicznych powinna posiadać certyfikaty Państwowego Zakładu Higieny, który sprawdza, czy dany produkt jest bezpieczny do używania. Należy upewnić się, że produkt używany w kuchni nie zawiera substancji trujących i żrących, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia pracowników lokalu. Z drugiej strony należy również upewnić się, że pracownicy dokładnie wiedzą jak stosować dany produkt i jakich środków bezpieczeństwa używać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *